Nożownik z Hurghady próbował dołączyć do Państwa Islamskiego

Świat
Nożownik z Hurghady próbował dołączyć do Państwa Islamskiego
WikimediaCommons/Olaf Tausch/CC BY 3.0
Zdjęcie ilustracyjne.

Nożownik, który 14 lipca zabił trzy zagraniczne turystki w ośrodku wypoczynkowym w Hurghadzie, próbował dołączyć do Państwa Islamskiego (IS) - podała w niedzielę agencja Reuters, powołując się na źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa.

Abdel Rahman Szaban Abokorah, dwudziestoośmioletni hydraulik, absolwent uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, ma mieć postawione zarzuty przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Władze nie wydały dotychczas oficjalnego komunikatu o motywach ataku.

 

Agencja AFP podała 15 lipca, powołując się na źródła sądowe i służby bezpieczeństwa, że sprawca ataku przyznał się podczas przesłuchania, że jest wyznawcą ideologii dżihadyzmu.

 

Trzy ofiary, trzech rannych

 

14 lipca uzbrojony w nóż mężczyzna wdarł się na teren ośrodka wypoczynkowego w Hurghadzie, gdzie zabił dwie niemieckie turystki i ranił dwie osoby, po czym przedostał się na teren sąsiedniego ośrodka, gdzie ranił kolejne dwie. Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych podało w piątek, że jedna z czterech osób rannych w ataku, obywatelka Czech, zmarła w szpitalu.

 

Napastnik został ujęty przez pracowników hotelu i aresztowany zaraz po ataku.

 

Ataki w Hurghadzie

 

Od czasu obalenia przez egipskie wojsko w 2013 roku związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Mohammeda Mursiego ugrupowania ekstremistyczne w Egipcie nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj.

 

W styczniu 2016 roku dwaj napastnicy, podejrzani o sympatyzowanie z IS, uzbrojeni w broń palną, nóż oraz pas z ładunkami wybuchowymi ranili na plaży w Hurghadzie dwóch turystów.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze