Atak nożownika na turystów w egipskim kurorcie. Dwie osoby nie żyją, cztery są ranne

Świat
Atak nożownika na turystów w egipskim kurorcie. Dwie osoby nie żyją, cztery są ranne
Shamil Khakirov/Wikimedia Commons/
Zdjęcie ilustracyjne

Dwie niemieckie turystki zginęły, a czterej inni obcokrajowcy - obywatele Czech i Ukrainy - zostali ranni w piątek w ataku nożownika w Hurghadzie na wschodzie Egiptu - wynika z informacji podanych przez lokalne władze. Wcześniej egipskie MSW i źródła w służbach bezpieczeństwa tego kraju informowały, że zmarły dwie turystyki z Ukrainy, a wśród rannych jest Polak.

Niemieckie MSZ oświadczyło, że "nie jest w stanie wykluczyć", iż wśród ofiar byli Niemcy. Podkreśliło jednak, że na razie nie dysponuje potwierdzonymi informacjami w tej sprawie. Ambasada Niemiec w Kairze pozostaje w stałym kontakcie z egipskimi władzami - zapewniono.

 

Zamęt panujący po ataku

 

Napływają również nowe informacje dotyczące czterech osób rannych w ataku. Wcześniej agencje podawały za anonimowymi przedstawicielami egipskiego MSW i sił bezpieczeństwa, że obrażenia odnieśli trzej Serbowie i Polak. Tymczasem w najnowszych relacjach mowa jest o rannych obywatelach Czech i Ukrainy. Rzecznik czeskiego MSZ potwierdził, że na skutek tej napaści obrażenia odniosła jedna Czeszka.

 

Sprzeczne, napływające po sobie informacje świadczą o zamęcie panującym zaraz po ataku - podkreśla Associated Press.

 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawca ataku przepłynął z plaży publicznej na teren sąsiedniego hotelu Zahabia, gdzie zabił dwie niemieckie turystki i ranił dwie inne osoby, po czym przedostał się na teren sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego Sunny Days El Palacio, gdzie ranił kolejne dwie osoby. Oba ośrodki dysponują plażami na własny użytek.

 

Napastnik został zatrzymany i jest przesłuchiwany przez policję - poinformował resort spraw wewnętrznych Egiptu w wydanym komunikacie. Na razie nieznany jest motyw ataku.

 

"Odsuńcie się, nie chcę Egipcjan"

 

Według pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela egipskich sił bezpieczeństwa napastnik, uzbrojony w nóż dwudziestokilkuletni mężczyzna w czarnej koszulce i dżinsach, jako cel swojego ataku wybierał obcokrajowców i już w trakcie napaści miał krzyknąć po arabsku: "Odsuńcie się, nie chcę Egipcjan".

 

Zaledwie kilka godzin wcześniej w piątek pięciu egipskich policjantów zginęło w Gizie, gdzie domniemani dżihadyści ostrzelali ich radiowóz.

 

Odkąd egipskie wojsko obaliło w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim, ugrupowania ekstremistyczne w Egipcie nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj.

 

W styczniu 2016 roku dwaj napastnicy, podejrzani o sympatyzowanie z Państwem Islamskim i uzbrojeni w broń palną, nóż oraz pas z ładunkami wybuchowymi, ranili na plaży w Hurghadzie dwóch turystów.

 

PAP

mta/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie