Turcja: w pół roku aresztowano ponad 1600 internautów

Świat
Turcja: w pół roku aresztowano ponad 1600 internautów
Flickr.com/J Wynia/CC BY 2.0

Jak podało w sobotę tureckie MSW, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy formalnie aresztowano w tym kraju 1656 internautów. Zarzuca się im wspieranie organizacji terrorystycznych lub obrazę przedstawicieli władz w mediach społecznościowych.

Jak wynika z komunikatu, kroki prawne w związku z podobnymi zarzutami podjęto dotychczas w sumie wobec ok. 3,7 tys. osób: oprócz ponad 1,6 tys. aresztowanych, około 2 tys. osób zostało zwolnionych, w tym 1,2 tys. warunkowo.

 

Ponadto poinformowano, że w sumie śledztwem objętych jest co najmniej 10 tys. kolejnych internautów, o których działaniach zawiadomiono prokuraturę.

 

Od nieudanego zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze prowadzą czystki polityczne wymierzone zarówno w domniemanych sojuszników oskarżonego o inspirowanie puczu kaznodziei Fetullaha Gulena, jak i w osoby podejrzewane o sympatie prokurdyjskie i niezależne media. Aresztowano już dziesiątki tysięcy ludzi.

 

Agencja Associated Press podkreśla, że tureckie władze regularnie ograniczają również dostęp do mediów społecznościowych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się materiałów, które - jak twierdzą - mogłyby zaszkodzić bezpieczeństwu publicznemu.

 

PAP

 

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze