Turcja: ani słowa o Bożym Narodzeniu w niemieckiej szkole

Świat
Turcja: ani słowa o Bożym Narodzeniu w niemieckiej szkole
Pixabay.com

Władze Turcji zakazały poruszania w tym roku podczas lekcji w niemieckiej szkole w Stambule tematu Bożego Narodzenia. MSZ Niemiec wyraził zdziwienie i zapowiedział podjęcie rozmów z Ankarą. Relacje niemiecko-tureckie uległy w tym roku istotnemu pogorszeniu.

W elitarnym gimnazjum Lisesi wykłada 35 niemieckich nauczycieli opłacanych przez niemiecki rząd. Do szkoły, która ma status niemieckiej szkoły zagranicznej, uczęszczają wyłącznie uczniowie tureccy.


Tureckie władze oświatowe zakazały omawiania podczas lekcji chrześcijańskich tradycji bożonarodzeniowych oraz śpiewania kolęd - napisała dyrekcja szkoły w e-mailu, do którego dotarła agencja dpa. Władze zakazały ponadto udziału chóru szkolnego w tradycyjnym koncercie bożonarodzeniowym w konsulacie generalnym Niemiec w Stambule.


Program narzucany szkołom


- Nie rozumiemy zaskakującej decyzji kierownictwa gimnazjum - oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ w Berlinie, wyrażając ubolewanie, że tradycja niemiecko-tureckiej międzykulturowej wymiany została w tym roku zerwana.


Krytycy od dawna zarzucają rządowi Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, że krok po kroku usiłuje narzucić szkołom świeckim w rodzaju Lisesi islamsko-konserwatywny program.


W Stambule działa jeszcze jedno niemieckie gimnazjum, do którego uczęszczają jednak zarówno tureccy jak i niemieccy uczniowie.


Masakra Ormian uznana za ludobójstwo


Niemiecko-turecka umowa o wymianie kulturalnej stanowi, że oba kraje będą się wzajemnie wspierać w zapoznawaniu swoich narodów z kulturą partnera.


Relacje między Berlinem a Ankarą uległy gwałtownemu pogorszeniu po uznaniu w lecie przez niemiecki Bundestag masakry Ormian z 1915 roku za ludobójstwo. Niemiecki rząd wielokrotnie krytykował ponadto zbyt brutalne jego zdaniem represje stosowane przez tureckie władze wobec opozycji po nieudanym puczu przeciwko Erdoganowi.

 

PAP

 

prz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie