Reporterzy bez Granic: w 2016 r. wzrosła liczba dziennikarzy przetrzymywanych w więzieniach

Świat
Reporterzy bez Granic: w 2016 r. wzrosła liczba dziennikarzy przetrzymywanych w więzieniach
Flickr/Dave Nakayama/CC BY 2.0

Ma to związek z sytuacją po nieudanej próbie puczu w Turcji, gdzie pozbawiono wolności ponad 100 dziennikarzy i współpracowników mediów. - U bram Europy prawdziwe polowanie na czarownice spowodowało, że za kratami znalazło się kilkudziesięciu dziennikarzy i sprawiło, że Turcja stała się największym więzieniem dla przedstawicieli tego zawodu - zaznaczył sekretarz generalny RsF Christophe Deloire.

W opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie Reporterzy bez Granic (RsF), międzynarodowa organizacja propagująca i monitorująca wolność prasy, informuje, że "obecnie na świecie uwięzionych jest 348 dziennikarzy, łącznie z blogerami, czyli o 6 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2015". "Liczba dziennikarzy zawodowych, którzy przebywają w więzieniach, wzrosła o 22 proc.", a "w Turcji podskoczyła czterokrotnie w następstwie lipcowej próby zamachu stanu" - napisano w raporcie.

 

Reporterzy bez Granic zwracają uwagę, że ponad cztery razy wzrosła również liczba więzionych dziennikarek - z pięciu do 21, "co świadczy o feminizacji zawodu, ale również o katastrofalnej sytuacji w Turcji, gdzie przetrzymywana jest jedna trzecia" spośród nich.

 

Mniej dziennikarzy-zakładników, mniej zaginionych

 

Poza Turcją, to w Chinach, Iranie i Egipcie więzionych jest najwięcej dziennikarzy - zwraca uwagę organizacja z siedzibą w Paryżu, która domaga się powołania specjalnego przedstawiciela ds. bezpieczeństwa dziennikarzy, bezpośrednio przy sekretarzu generalnym ONZ.

 

Równocześnie - jak podaje RsF - liczba dziennikarzy przetrzymywanych w charakterze zakładników zmalała w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym: obecnie jest ich 52, podczas gdy w tym samym czasie w 2015 roku było 61, mimo że liczba zakładników w ogóle w ubiegłym roku była szczególnie wysoka.

 

W obecnym roku wszyscy dziennikarze zakładnicy są więzieni na Bliskim Wschodzie - w Syrii, Jemenie i Iraku. W Syrii i Iraku dżihadyści z Państwa Islamskiego przetrzymują 21 dziennikarzy. W 2016 roku tylko jeden dziennikarz, Jean Bigirimana z Burundi, zaginął w porównaniu z ośmioma reporterami w roku ubiegłym.

 

Lepiej w Iranie

 

Tymczasem w raporcie opublikowanym również we wtorek przez Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku, poinformowano, że obecnie na świecie więzionych jest 259 dziennikarzy, w tym 81 w Turcji. Liczba ta jest mniejsza, gdyż CPJ podaje liczbę dziennikarzy przetrzymywanych przez władze państw, a Reporterzy bez Granic również dziennikarzy, którzy zostali uprowadzeni przez ugrupowania pozostające poza kontrolą państwa.

 

Listę krajów, w których jest najwięcej dziennikarzy przetrzymywanych w więzieniach, otwiera Turcja przed Chinami, Egiptem, Erytreą i Etiopią - informuje CPJ. Po raz pierwszy od 2008 roku w pierwszej piątce w tej klasyfikacji nie znalazł się Iran.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie