Agencja w swojej depeszy dodała, że 31-letni zamachowiec przeprowadził akcję "w odpowiedzi na apele do brania na cel obywateli krajów koalicji walczącej z Państwem islamskim".

 

 

Sprawcą czwartkowego zamachu w Nicei jest Mohamed Laouaiej-Bouhlel. Jego tożsamość została potwierdzonaponad wszelką wątpliwość dzięki odciskom palców. Dotychczas nie ustalono ewentualnych powiązań 31-letniego Bouhlela z Państwem Islamskim. Wciąż nie jest także jasne, czy działał sam.

 

Czterech zatrzymanych 

 

Jednak w sobotę francuskie źródła przekazały, że zatrzymano czterech mężczyzn z otoczenia Tunezyjczyka mieszkającego w Nicei, który według francuskich władz w czwartek celowo wjechał ciężarówką w tłum świętujący na promenadzie w Nicei Dzień Bastylii.

 

Tożsamości zatrzymanych ani ich ewentualnego związku z atakiem nie podano.

 

W piątek premier Francji Manuel Valls oświadczył, że urodzony w Tunezji Bouhlel, który miał prawo pobytu we Francji, był "terrorystą bez wątpienia powiązanym z radykalnym islamizmem w taki czy inny sposób". Związków sprawcy z islamizmem nie potwierdził natomiast szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

 

 

Reuters, PAP