Modzelewski: niech twórcy złego prawa o VAT za nie odpowiedzą

Biznes
Modzelewski: niech twórcy złego prawa o VAT za nie odpowiedzą
Polsat News

- Komisja śledcza w Polsce nie zawsze się sprawdzała, ale ci którzy za to odpowiadają, nawet jeśli odpowiadają tylko moralnie i politycznie, powinni za to odpowiedzieć - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" o procederze wyłudzeń VAT w Polsce były minister finansów prof. Witold Modzelewski.

Zapytany przez Joannę Wrześniewską-Sieger o to, czy w Sejmie powinna powstać, zapowiadana przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, specjalna komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-u, Modzelewski odpowiedział, że "idea rozwiazywania naszych polskich spraw przy pomocy komisji nie zawsze się sprawdzała".

 

- Tu jest problem inny, czyli pieniądze. Żeby naprawić państwo, bo podatki to państwo, trzeba wiedzieć czemu ono się psuje. Psuje się tak jak ta przysłowiowa ryba od głowy tzn. od prawodawstwa. Jeżeli prawodawstwo pisze się na zlecenie lobbystów to trzeba wytłumaczyć dlaczego tak się stało - uważa profesor.

 

Członek rady programowej PiS podkreślił również, że "nawet jeśli w tej sprawie nie było bezpośredniego naruszenia prawa to i tak warto wyjaśnić dlaczego tak się stało". - Przed powołaną ewentualnie komisją śledczą stanąć powinni wszyscy ci, którzy tworzyli to złe, dziurawe, a nawet podłe prawo. Jest ono bowiem niestety bardzo złe dla ludzi uczciwych i dobre dla ludzi pomysłowych, bo nie chcę powiedzieć nieuczciwych - uważa Modzelewski.

 

- W USA jeżeli toczy się śledztwo wobec ważnej osoby publicznej powołuje się specjalnego prokuratora bo wiadomo, że zwykły prokurator, nawet najbardziej odważny, jest za słaby w zderzeniu z tymi którzy mają władzę, a przede wszystkim ogromne pieniądze. W tym przypadku chodzi o co najmniej trzydzieści kilka miliardów złotych. No przecież te pieniądze ktoś ma - podkreślił.

 

Polsat News

po/am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze