Kolejni zatrzymani ws. wyłudzeń VAT

Polska
Kolejni zatrzymani ws. wyłudzeń VAT
Polsat News

Pod zarzutem wyłudzenia podatku VAT na kwotę 60 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy zatrzymano dyrektora handlowego jednej ze spółek na Wybrzeżu oraz dwóch członków władz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji.

Sprawa ma związek ze śledztwem, w którym zarzuty przedstawiono już prawie 160 osobom, a łączne straty Skarbu Państwa są szacowane na 2 mld zł. Chodzi o grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnym obrotem różnymi produktami. - Trójkę kolejnych podejrzanych w tym postępowaniu zatrzymali funkcjonariusze ABW z Łodzi przy współpracy z CBŚP z Krakowa. Poza wyłudzeniem podatku VAT o wartości ponad 60 mln zł zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw: powszechnych i skarbowych - powiedział Piotr Żak z gliwickiej prokuratury okręgowej.

 

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzunijnym obrocie, m.in. wyrobami stalowymi, olejem rzepakowym i biokomponentami paliwa, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Sprawcy podejmowali też działania, które miały udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych.

 

Śledztwem objętych jest około 500 polskich podmiotów gospodarczych oraz firmy, które mają siedziby poza granicami Polski. Łączne straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 2 mld zł. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało dotychczas 159 osób, z czego 34 zostały aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano m.in. poręczenia majątkowe na łączną kwotę 8 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych i firm zaangażowanych w wyłudzenia na kwotę ponad 122 mln zł.

 

PAP

 

 

pen/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie