Wynalazek ratujący życie chorych na koronawirusa... z Polski. Dwuosobowy respirator

Polska

Polscy inżynierowie opracowali urządzenie, dzięki któremu będzie można podłączyć dwóch pacjentów do jednego respiratora. To tym bardziej ważne w czasie epidemii koronawirusa, który atakuje właśnie płuca. Jak zapowiadają twórcy urządzenia, pierwsze egzemplarze zejdą z taśmy produkcyjnej już za trzy tygodnie.

 

- To urządzenie Ventil, które podłącza się do respiratora, umożliwia równoczesną wentylację obu płuc pacjenta, szczególnie w przypadku ostrej niewydolności wydechowej, kiedy płuca są w różny sposób niewydolne. Ma to miejsce szczególnie w przypadku ostrego zapalenia płuc, wywołanego przez Covid-19. Pacjent dzięki temu odzyska szybciej pełną sprawność oddechową - powiedział Polsat News dr hab. Janusz Wróbel z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej z Zabrza (woj. śląskie).

 

- Urządzenie to w sytuacji bardziej kryzysowej, kiedy zacznie brakować respiratorów, umożliwia bezpieczne podłączenie dwóch pacjentów do jednego respiratora, nawet wtedy, kiedy ich stan jest poważny. To nie jest sprawa trywialna, to nie jest zwykły rozdzielacz, to urządzenie posiada własny układ, który dostosowuje powietrze podawane pacjentowi - powiedział dr. hab. Janusz Wróbel.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!