Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk o opóźnieniach w dostawach szczepionek

Polska

Firmy farmaceutyczne Pfizer i Moderna opóźniły lub ograniczyły dostawy szczepionek na COVID-19, a kolejna - Astra Zeneca - chce zredukować dostawy o 70 proc. 

- Dzięki strategii, którą przyjęliśmy na początku realizacji programu szczepień, nie zmieniamy naszych założeń. Do końca pierwszego kwartału chcemy zaszczepić około 3 mln osób - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Polsat News. - Musieliśmy modyfikować harmonogram szczepień ze względu na opóźnienia i zmniejszenie dostaw zarówno przez koncern Pfizer jak Moderna - dodał.

odniósł się także do zapowiadanego opóźnienia i zmniejszenia dostaw z firmy Astra Zeneca: - Zakładaliśmy, że składane wcześniej przez tę firmę deklaracje mogą okazać się zbyt optymistyczne i jesteśmy na to przygotowani. Nie wpłynie to na zakładany przez nas harmonogram - powiedział Dworczyk. Dodał, że każdy zaszczepiony pierwszą dawką ma zagwarantowaną drugą dawkę szczepionki. Przyznał jednak, że rezerwy już się skończyły. A kolejne opóźnienia i redukcje musiałyby wpłynąć na harmonogram. - Musielibyśmy część umówionych już szczepień seniorów odwoływać - przyznał. Dodał, że dotąd spowolnione zostały jedynie szczepienia grupy "0", w której szczepiony jest m.in. personel medyczny. - Według mojej wiedzy szczepienia seniorów nie były jak dotąd odwoływane - powiedział Dworczyk.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze