Rzecznik KRS: "Sędzia od stosowania, nie oceniania"

Polska

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w programie "Tak czy Nie" wyjaśnił, że negatywna opinia wszystkich 20 sędziów KRS wobec p.o. I prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego nie miała nic wspólnego z jego przeszłością, ani oceną merytoryczną jego pracy. Zapytany o te ocenę uznał, że jako sędzia "jest od stosowania prawa". Sam również zagłosował na "nie".

- Jako sędzia, a jako sąd jestem od stosowania, a nie oceniania. Ja tylko wyraziłem pogląd, w ogóle nie odnosiłem się do merytorycznej kwestii, czy jest świetny i tak dalej. Nie braliśmy pod uwagę, jaką kto miał przeszłość, czy był w partii, ocenialiśmy pod względem prawa - stwierdził sędzia Maciej Mitera.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej powiedziała, że ustawa o Sądzie Najwyższym nie reformuje wymiaru sprawiedliwości, a ma tylko na celu pozbycie się niektórych sędziów.

- Ta ustawa jest, po pierwsze, sprzeczna z konstytucją, a po drugie nie reformuje wymiaru sprawiedliwości. Przyjęto formułę pozbycia się sędziów, których nie chce się mieć wskutek działania prawa wstecz - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze