Czy weryfikacja sędziów SN powinna była odbyć się w drodze tajnego głosowania? "Tak czy Nie"

Polska
Czy weryfikacja sędziów SN powinna była odbyć się w drodze tajnego głosowania? "Tak czy Nie"
Polsat News

Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała 7 sędziów Sądu Najwyższego, w tym prezesa Józefa Iwulskiego oraz prezesa izby karnej Stanisława Zabłockiego, którzy mimo ukończenia 65. lat wyrazili wolę dalszego orzekania. Sędzia Maciej Mitera, rzecznik KRS, zapytany, czy to głosowanie ocenia jako sprawiedliwe, odparł: "jako człowiek nie, ale jako prawnik, powiem, że (było) zgodnie z przepisami".

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w programie "Tak czy Nie" wyjaśnił, że negatywna opinia wszystkich 20 sędziów KRS wobec p.o. I prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego nie miała nic wspólnego z jego przeszłością, ani oceną merytoryczną jego pracy. Zapytany o te ocenę uznał, że jako sędzia "jest od stosowania prawa". Sam również zagłosował na "nie".

 

"Sędzia od stosowania, nie oceniania"

 

- Jako sędzia, a jako sąd jestem od stosowania, a nie oceniania. Ja tylko wyraziłem pogląd, w ogóle nie odnosiłem się do merytorycznej kwestii, czy jest świetny i tak dalej. Nie braliśmy pod uwagę, jaką kto miał przeszłość, czy był w partii, ocenialiśmy pod względem prawa - stwierdził sędzia Maciej Mitera.

 

Z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej powiedziała, że ustawa o Sądzie Najwyższym nie reformuje wymiaru sprawiedliwości, a ma tylko na celu pozbycie się niektórych sędziów.

 

- Ta ustawa jest, po pierwsze, sprzeczna z konstytucją, a po drugie nie reformuje wymiaru sprawiedliwości. Przyjęto formułę pozbycia się sędziów, których nie chce się mieć wskutek działania prawa wstecz - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

 

 

 

Zgodnie z prawe, ale po ludzku - niesprawiedliwie

 

Negatywna opinię KRS otrzymał także sędzia Sądu Najwyższego, prezes izby karnej, Stanisław Zabłocki. To jeden z sędziów, którego obejmuje nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidująca, że sędziowie, którzy przekroczyli wiek 65 lat muszą złożyć oświadczenie o chęci dalszego orzekania i po zaopiniowaniu przez KRS uzyskać decyzję prezydenta.

 

Rzecznik prasowy KRS Sędzia Maciej Mitera przyznał, że w tej sytuacji sędzia Zabłocki został odesłany przez KRS na emeryturę. Mitera nie chciał oceniać, czy odbyło się to "sprawiedliwie".

 

- Trudno mi oceniać, na pewno zgodnie z prawem. Po ludzku powiem, że nie (sprawiedliwie - red.). Jako prawnik powiem, że zgodnie z przepisami prawa - stwierdził Mitera.

 

 

Scheuring-Wielgus: "Żyjecie w Matrixie"


W drugiej części programu Joanna Sheuring-Wielgus z Koła Poselskiego Liberalno-Społeczni tłumaczyła decyzję o bojkocie Zgromadzenia Narodowego w 550 rocznicę polskiego parlamentaryzmu. Zgromadzenie zbojkotują także Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

 

- Jutro o 11:30 będę z mieszkańcami Warszawy koło kościoła św. Anny, i tam będę z nimi rozmawiała. Świętowanie w namiocie za milion zł, lancz ich, z czego się cieszyć? - stwierdziła była polityk Nowoczesnej.

 

Z kolei Marek Ast z PiS przypomniał, że po raz pierwszy w zgromadzeniu narodowym nie będzie wszystkich posłów.

 

- Szkoda, że nie weźmiemy udziału wszyscy razem, chyba po raz pierwszy - stwierdził polityk PiS.

 

- Ale co ja mam świętować, co? - spytała Scheuring-Wielgus.

 

- Państwo żyją w równoległym świecie - odpowiedział Marek Ast.

 

- My żyjemy w tym prawdziwym, wy w Matrixie - uznała Joanna Scheuring-Wielgus.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

 

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie