"Każdy znajdzie czas by zrobić zakupy w tygodniu lub w sobotę". Piotr Duda w programie #DorotaGawrylukZaprasza

Polska

- Chodzi o to by dać ludziom odpocząć. Chodzi o kulture i solidarnośc z kobietami i pracownikami handlu, którzy w tym tygodniu nie powinni pracować - stwierdził przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w programie  w programie #DorotaGawrylukZaprasza. Tematem programu był proponowany przez związkowców zakaz handlu w niedzielę.


- Gdyby argument o prawie do wolnej niedzieli przyjąć jako podstawowy to to prawo powinno dotyczyć wszystkich. Nikt nie powinien pracować w niedziele. To słaby argument - oceniła prof. Elżbieta Maczyńska , prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

 

- Myślałam, że obrońcy praw człowieka pracy będą dbali o odpowiednie stawki za prace w niedzielę. Tak, by pracownicy otrzymywali odpowiednio wyższe wynagrodzenia za prace w wolny dzień - oceniła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


- Ludzie przede wszystkim chcą mieć dzień wolny. Przede wszystkim dotyczy to sieci handlowych, które przychodzą do naszego kraju i myślą, że nie tu żadnego prawa. Nie prowadza dialogu społecznego. Gdyby zgodziły się na podpisanie branżowych ponadzakładowych układów zbiorowych pracy to takie rozwiązania dotyczące płacy (za pracę w niedziele - red.) można by wpisać w takie układy - odpowiadał Duda.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze