"Chodzi o to, by dać ludziom odpocząć". Piotr Duda w programie #DorotaGawrylukZaprasza o zakazie handlu w niedzielę

Polska

- Chodzi o to, by dać ludziom odpocząć. Chodzi o kulturę i solidarność z kobietami i pracownikami handlu, którzy w tym dniu nie powinni pracować - stwierdził przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w programie #DorotaGawrylukZaprasza. Tematem programu był proponowany przez związkowców zakaz handlu w niedzielę.

- Każdy znajdzie czas by zrobić zakupy w tygodniu i w sobotę. Skoro my Polacy nie mamy czasu w tygodniu, ja w to nie wierzę, ale jeśli tak - to otwórzmy też w niedzielę np. urzędy i banki - mówił Piotr Duda.  


- Gdyby argument o prawie do wolnej niedzieli przyjąć jako podstawowy to to prawo powinno dotyczyć wszystkich. Nikt nie powinien pracować w niedziele. To słaby argument - oceniła prof. Elżbieta Mączyńska , prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


- Myślałam, że obrońcy praw człowieka pracy będą dbali o odpowiednie stawki za prace w niedzielę. Tak, by pracownicy otrzymywali odpowiednio wyższe wynagrodzenia za pracę w wolny dzień - dodała.


- Ludzie przede wszystkim chcą mieć dzień wolny. Przede wszystkim dotyczy to sieci handlowych, które przychodzą do naszego kraju i myślą, że nie ma tu żadnego prawa. Nie prowadzą dialogu społecznego. Gdyby zgodziły się na podpisanie branżowych ponadzakładowych układów zbiorowych pracy to takie rozwiązania dotyczące płacy (za pracę w niedziele - red.) można by wpisać w takie układy - odpowiadał Duda.


- Sieci handlowe płacą przeciętnie więcej pieniędzy, częściej zatrudniają na umowę o pracę i rzadziej łamią prawo pracy. Tak mówi Państwowa Inspekcja Pracy - zwrócił uwagę Rafał Trzeciakowski, ekonomista fundacji FOR Leszka Balcerowicza.

 

"Człowiek jest mniej ważny niż pieniądze"

 

- Argumentem najczęściej przytaczanym, żeby zezwolić na pracę w niedzielę jest argument ekonomiczny. To znaczy, że człowiek jest mniej ważny niż pieniądze - podkreślił ksiądz prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

 

- Jeżeli uznajemy, że powinien być dzień wolny od pracy, to ten dzień powinien być wolny dla wszystkich członków rodziny w tym samym momencie - dodał.

 

"Nie chodzi o zakaz handlu tylko zakaz przymuszania do pracy"

 

- Do biznesu nie przemawia język zakazów. Przedsiębiorczość polega na znajdowaniu rozwiązań w trudnych sytuacjach i na znalezieniu rozwiązań pozwalających na omijanie zakazów - zaznaczyła prof. Mączyńska.

 

- Nie chodzi o zakaz działalności handlowej tylko o zakaz przymuszania pracowników do pracy w niedziele. Każdy pracownik ma prawo mieć wolny dzień i tym dniem jest niedziela, by rodzina mogła się spotkać - wyjaśniał ksiądz Mazurkiewicz.

 

- Nie rozumiem dlaczego rozmawiamy o handlu. Większość osób, które pracują w niedziele nie pracuje w handlu. Co z kelnerem, ratownikiem na basenie, co z pracownikiem infolinii w banku? To nie są zawody typu strażak czy policjant – zauważył Rafał Trzeciakowski. 

 

- Pan wychodzi z założenia, że jeśli nie możemy pomóc wszystkim to nie pomagajmy nikomu. To się należy pracownikom - odparł Duda. 

 

Argumenty gości programu:

 

tablica

 

Sonda programu #DorotaGawrylukZaprasza
 
W sondzie na głównej stronie portalu polsatnews.pl pytaliśmy: czy handel w niedziele powinien być ograniczony? Głosować można było do godziny 22:00.
 
Większość biorących udział w głosowaniu – 65,9 proc. - uznało, że nie powinno być ograniczenia. Przeciwnego zdania było 34,1 proc. uczestników sondy.
 
Informacje, zdjęcia oraz materiały wideo związane z #DorotaGawrylukZaprasza można znaleźć na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.   
 
Wszystkie wydania programu będą dostępne na portalu polsatnews.pl, w zakładce "Nasze Programy".

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie