Donbas - zapomniana wojna, reż. Marek Sygacz

Polska

Problem konfliktu na wschodzie Ukrainy pojawia się w wystąpieniach dotyczących sytuacji międzynarodowej czy sankcji wobec Rosji u niemal wszystkich ważnych, światowych polityków. Ale takim wypowiedziom najczęściej nie towarzyszy wiedza o tym, czym jest ta wojna. Wojna niewypowiedziana, w której jedna ze stron, prowadząca aktywne działania - Rosja - konsekwentnie się wypiera, realizując jednocześnie politykę osłabiania Ukrainy przez wzmacnianie tzw separatystycznych republik, będących tak naprawdę skrawkami oderwanych, graniczących z Rosją obwodów, gdzie Moskwa obsadziła marionetkowych przywódców.
Ukraina wykrwawia się w wojnie, której nie może wygrać. Na froncie narasta poczucie beznadziei i frustracji, bo wyraźnie brakuje nie tyle pomysłu, co woli i determinacji do zakończenia konfliktu. Także w samym Kijowie.
Ten reportaż jest o zmęczeniu ludzi, którzy walczą i ludzi, którzy ich wspierają i o uczuciu osamotnienia, ale przede wszystkim o tym, czy ta wojna w ogóle jeszcze ma sens. Nie tylko Ukraina została sama ze swoją wojną po tym jak wypaliło się polityczne paliwo Majdanu - sami zostali także walczący w okopach, do których coraz częściej reszta kraju odwraca się plecami.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze