Wnioski o uchylenie immunitetu Manowskiej. Bodnar: Podejrzenie trzech przestępstw

Do Sądu Najwyższego oraz równolegle do Trybunału Stanu trafiły dziś wnioski Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu Małgorzaty Manowskiej - Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego oraz Przewodniczącej Trybunału Stanu - przekazał Adam Bodnar.
Adam Bodnar przekazał na platformie X, że prokuratora zebrała dowody, wskazujące na "dostateczne podejrzenie popełnienia przez Małgorzatę Manowską trzech przestępstw". Według śledczych są to przekroczenia uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo braku kworum, niedopełnienia obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu, niedopełnienia obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.
ZOBACZ: Immunitet Macierewicza zagrożony? Adam Bodnar: Skierowałem wniosek
"Działania prokuratury są efektem zawiadomień złożonych przez pełnomocników sędziego Pawła Juszczyszyna, sędziów Sądu Najwyższego oraz członków Trybunału Stanu" - przekazał Adam Bodnar.
Prokurator generalny dodał, że przy podwójnym immunitecie Manowskiej konieczne jest uzyskanie zarówno zgody Sądu Najwyższego, jak i Trybunału Stanu.
Małgorzata Manowska może stracić immunitet. Wnioski prokuratury
W komunikacie prasowym Prokuratury Krajowej wyjaśniono, że wnioski to efekt śledztwa trwającego od września 2024 roku. Chodzi o niezwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie wynikającym z przepisów.
"Do prowadzonego śledztwa dołączono następnie materiały innych postępowań pozostających w związku podmiotowo-przedmiotowym, w tym z zawiadomienia pełnomocników sędziego Pawła Juszczyszyna oraz sędziów Sądu Najwyższego" - czytamy w komunikacie PK.
ZOBACZ: Zniewagi i groźby pod adresem córki Nawrockiego. Prokuratura wszczęła postępowania
Śledczy zarzucają Manowskiej m.in. przekroczenie uprawnień w Sądzie Najwyższym, gdy ta uznała nieoddanie głosów przez 10 członków oraz zastępców kolegium SN za głosy wstrzymujące się. Chodzi o siedem głosowań od października 2021 r. do lipca 2022 r.
"Bezzasadnie uznała za ważne głosowania Kolegium w przedmiocie podjęcia 24 uchwał, mimo że nie został spełniony ustawowy wymóg kworum, niezbędny dla ważności głosowania w trybie obiegowym" - wskazała prokuratura.
Prokuratura: Podejrzenie trzech przestępstw przez Manowską
W przypadku drugiego podejrzenia przestępstwa chodzi o niezwołanie pełnego składu Trybunału Stanu w terminie 45 dni od daty złożenia "prawidłowego wniosku", złożonego przez sześciu członków TS.
Prokuratura zarzuca Manowskiej również niedopełnienie obowiązku wynikającego z ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o nieopatrzenie uchwały Izby Dyscyplinarnej SN "informacją, że skuteczność i wykonalność tejże uchwały zostały wstrzymane na czas trwania postępowania o ustalenie, że uchwała ta nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego". Konieczność zamieszczenia takiego komunikatu wynikała z prawomocnego orzeczenia sądu.