O. Rydzyk uderza w szefową MEN. "Co ty kobito sobie wyobrażasz?"

- Jak widzę tę ministrę, która mówi, że religii nie będzie w szkołach - co ty kobito sobie wyobrażasz? - mówił o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy świętej na Jasnej Górze, gdzie w weekend odbyła się 34. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. - Polska to jest twój folwark? - pytał. "Tak właśnie Kościół traci wiernych" - napisała w odpowiedzi szefowa MEN Barbara Nowacka.
- My, katolicy, nie dajmy sobie opluć Kościoła i Pana Boga. Nie dajmy sobie odebrać wiary. Trzeba ludziom poustawiać dobrze w głowach, bo to, co się dzieje w Polsce, jest następstwem tego, że ludzie mają poprzestawiane w głowach - stwierdził o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy świętej na Jasnej Górze.
ZOBACZ: Jedna lekcja religii tygodniowo. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
- Jak widzę tę ministrę, która mówi, że religii nie będzie w szkołach - co ty kobito sobie wyobrażasz? - mówił o. Rydzyk. - Polska to jest twój folwark? - pytał.
- Trzeba odzyskać całą Polskę. Nie dajcie się manipulować. Nie dajcie się. Trzeba odzyskać wszystkich, którzy są zbałamuceni i kościół opuszczają. Trzeba całą młodzież do Chrystusa doprowadzić. A nie moda taka, żeby się z religii wypisywać - apelował do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.
Barbara Nowacka odpowiada na słowa Rydzyka. "Polityczny amok"
Minister edukacji odniosła się do słów o. Tadeusza Rydzyka we wpisie na platformie X.
"Ulubiony kapłan PiS dziś na Jasnej Górze w politycznym amoku. Tak właśnie Kościół traci wiernych" - napisała.
Nowacka dodała, że nowelizacja ustawy to "po prostu rozsądne działanie". Jak argumentuje "wiara to nie biznes, a szkoła to nie ambona".
Spór o lekcje religii w szkołach
Na początku lipca Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie trojga sędziów pod przewodnictwem prezesa TK Bogdana Święczkowskiego. Sprawozdawcą była Krystyna Pawłowicz; w składzie był jeszcze Stanisław Piotrowicz.
Sprawa dotyczyła nowelizacji rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 r., która wprowadza od 1 września 2025 r. jedną godzinę religii lub etyki tygodniowo, odbywającą się bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach. TK uznał je za niezgodne z konstytucją.
- Trybunał zważył, że tryb wydania przez ministra edukacji zaskarżonego rozporządzenia jest niezgodny z ustawowym rozporządzeniem, które obliguje ministra właściwego do spraw oświaty do działania w porozumieniu z przedstawicielami kościołów. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść zaskarżonego rozporządzenia. Pominięte zostały merytoryczne stanowiska zainteresowanych przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych - powiedziała Pawłowicz, przedstawiając uzasadnienie.
- Minister edukacji nie zrealizował więc obowiązku współdziałania w porozumieniu, ignorując zgłoszone przez przedstawicieli kościołów wątpliwości - dodała.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej do TK zaskarżyła w kwietniu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. W uzasadnieniu wskazała m.in. na pominięcie stanowisk kościołów i związków wyznaniowych oraz na naruszenie konstytucyjnego prawa rodziców do określania wychowania moralnego i religijnego dzieci.
Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. "Jesteśmy nadzieją"
Hasłem tegorocznej pielgrzymki Radia Maryja na Jasnej Górze było "Jesteśmy nadzieją". Głównym punktem dwudniowej uroczystości była rozpoczęta w niedzielę przed południem msza święta na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył bp. Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
ZOBACZ: Bielan o nocnym spotkaniu Hołowni z Kaczyńskim. Podał szczegóły
Przed rozpoczęciem mszy świętej pielgrzymów powitali dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Następnie odczytano listy do pielgrzymów od prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta elekta Karola Nawrockiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Czytaj więcej