Ceremonia pożegnania polskiego astronauty. Transmisja w Polsat News

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię. Po dwóch tygodniach w kosmosie polski astronauta opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną. Transmisja wydarzenia w Polsat News.
Pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpocznie się o 15:55. To tzw. dzień "Undock-1". Jest w pełni zarządzany przez NASA. Działania są poświęcone przygotowaniom do powrotu astronautów na Ziemię, odbywa się więc m.in. pakowanie.
Powrót na Ziemię rozpocznie się w poniedziałek. Ok. godz. 10.55 ma nastąpić zamknięcie włazu, a dwie godziny później, ok. 13.05, kapsuła Dragon Grace ma odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Pożegnanie astronautów. Transmisja w Polsat News
Pożegnanie załogi, odłączenie kapsuły od ISS, a potem wodowanie w Pacyfiku będą transmitowane przez Axiom Space, NASA i SpaceX. Wydarzenie na żywo można oglądać również w Polsat News.
Jak opisała Polska Agencja Kosmiczna, powrót z ISS został zaprojektowany jako w pełni autonomiczny proces, który nie wymaga żadnych działań ze strony załogi na pokładzie kapsuły Dragon.
ZOBACZ: Powrót Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. POLSA podała szczegóły
Po odłączeniu od ISS, silniki statku Dragon zostaną kilkukrotnie uruchomione, aby kapsuła bezpiecznie oddaliła się od stacji i skierowała w stronę Ziemi, orbitując wokół niej do momentu przebicia się przez ziemską atmosferę.
Sławosz Uznański-Wiśniewski w kosmosie. Dwa tygodnie eksperymentów
Misja Ax-4, której uczestnikiem jest Polak, rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później, 26 czerwca, kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów na pokładzie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Na stacji Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych.
ZOBACZ: Sławosz Uznański pokazał zdjęcia "z okna na świat". "Perspektywa, która zmienia wszystko"
Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce - spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie.
W trakcie dwóch spotkań, we Wrocławiu i Rzeszowie, połączenie było realizowane w ramach ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) - międzynarodowego programu edukacyjnego, którego celem jest umożliwienie kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z astronautami na ISS.
Czytaj więcej