Stopy procentowe w dół. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa została obniżona o 25 punktów bazowych i wyniesie 5,00 proc. Decyzja RPP oznacza niższe raty kredytów.
Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. "RPP w środę na zakończenie dwudniowego posiedzenia zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych" - podał Narodowy Bank Polski.
Tym samym stopa referencyjna będzie wynosić 5,00 proc. wobec dotychczasowych 5,25 proc. Decyzja Rady oznacza, że główna stopa procentowa, referencyjna, obniżyła się do 5 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa wyniesie 5,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 4,50 proc., stopa redyskontowa weksli 5,05 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,10 proc. w skali rocznej.
Stopy procentowe będą niższe. NBP wskazuje na inflację
Jak poinformował NBP decyzja ma związkiem z prognozami dotyczącymi obniżenia się inflacji. "Zgodnie z dostępnymi prognozami inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP" - przekazano w komunikacie.
ZOBACZ: Kolejne tony złota w skarbcu NBP. Nowe zakupy prezesa Glapińskiego
Ostatnia obniżka stóp miała miejsce na początku maja. RPP obniżyła je wtedy o 50 pkt bazowych; stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75 proc. do 5,25 proc.
Decyzję o obniżeniu stóp procentowych w związku ze spadającą inflacją przewidywało część ekspertów. Przypomnijmy, że inflacja CPI w maju wyniosła 4 proc., a wstępny odczyt inflacji za czerwiec pokazał jej niewielki wzrost do 4,1 proc. W maju obniżyła się do 3,3 proc. licząc rok do roku wobec 3,4 proc. w kwietniu.
Czytaj więcej