Pierwszy taki komunikat ze strony Iranu. Obiekty nuklearne "poważnie ucierpiały"

Świat
Pierwszy taki komunikat ze strony Iranu. Obiekty nuklearne "poważnie ucierpiały"
AP/ Khalil Hamra
Szef MSZ Iranu Abbas Aragczi

Szef MSZ Iranu Abbas Aragczi przyznał w wywiadzie dla państwowej telewizji, że obiekty nuklearne "poważnie ucierpiały" w wyniku amerykańskich nalotów. Dodał, że w najbliższym czasie nie planuje się spotkań z przedstawicielami władz USA. - Obecnie irańskie władze ustalają, czy negocjacje z USA leżą w interesie Iranu - oświadczył.

- Nie ma porozumienia w sprawie wznowienia negocjacji (z Waszyngtonem). Nie ustalono terminu, nie złożono obietnicy, a nawet nie rozmawialiśmy o powrocie do rozmów - oświadczył w czwartek wieczorem szef irańskiej dyplomacji. Aragczi zaprzeczył tym samym deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna runda amerykańsko-irańskich negocjacji nuklearnych.

 

ZOBACZ: Atak USA na Iran. Zdjęcia satelitarne ujawniają skalę zniszczeń

 

Szef MSZ Iranu podkreślił, że amerykańskie naloty na irańskie obiekty jądrowe "skomplikowały i utrudniły" stosunki Teheranu z Waszyngtonem. Dodał, że obecnie irańskie władze ustalają, czy negocjacje z USA leżą w interesie Iranu. Aragczi potwierdził też informację, że instalacje nuklearne Iranu zostały "poważnie uszkodzone". Wcześniej, w środę, mówił o tym rzecznik irańskiego MSZ Esmail Bagei.

Amerykańskie naloty na Iran. Teheran potwierdza skalę zniszczeń

W ubiegły weekend, w nocy z 21 na 22 czerwca, siły zbrojne USA zrzuciły kilkanaście bomb penetrujących na irańskie obiekty nuklearne Fordo i Natanz. Amerykańskie wojska zaatakowały też ośrodek atomowy w Isfahanie. Uderzenia te doprowadziły do zakończenia nalotów Izraela na cele nuklearne i wojskowe w Iranie, trwających od 13 czerwca. Według izraelskich władz te operacje miały zapobiec wyprodukowaniu przez Iran bomby jądrowej. Teheran utrzymuje, że jego program nuklearny ma wyłącznie pokojowy charakter, a na izraelskie ataki odpowiedział ostrzałem rakietowym celów w Izraelu.

 

ZOBACZ: Donald Trump porównuje Iran do Japonii. Mówi o Hiroszimie i Nagasaki

 

Wcześniej, w okresie od połowy kwietnia do końca maja, odbyło się pięć rund amerykańsko-irańskich rokowań nuklearnych. Szósta była zaplanowana na 14 czerwca, ale nie doszła do skutku z powodu rozpoczęcia przez Izrael działań zbrojnych przeciw Iranowi.

osg / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie