Miażdżąca przewaga jednego kandydata. Tak Polacy głosowali w Niemczech

Świat
Miażdżąca przewaga jednego kandydata. Tak Polacy głosowali w Niemczech
PAP/Darek Delmanowicz. Zdjęcie podglądowe
Wybory prezydenckie. Tak Polacy głosowali w Niemczech

- Wśród Polaków głosujących w Niemczech zdecydowanie wygrywa Rafał Trzaskowski - relacjonuje z Niemiec korespondent Polsat News Tomasz Lejman. Zdradził też, co niemieckie media napisały o głosowaniu w naszym kraju.

Poznaliśmy już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. W Polsce głosowanie przebiegało spokojnie, ale za granicą nie brakowało emocji. W polskich placówkach dyplomatycznych na terenie Niemiec ustawiały się kolejki do głosowania, a frekwencja przekroczyła 80 proc.

 

- Te wybory cieszyły się dużą popularnością i mobilizacja Polonii była duża - relacjonuje z Berlina korespondent Polsat News Tomasz Lejman.

 

ZOBACZ: Szefernaker pytany o Kurskiego: Sprawa jest zamknięta

Wybory prezydenckie 2025. Przewaga Trzaskowskiego

- Tutaj zdecydowanie wygrywa Rafał Trzaskowski. W Niemczech były 54 polskie komisje wyborcze i widać, że w Berlinie kandydat KO zdobył ponad 80 proc. głosów - relacjonuje Tomasz Lejman.

 

WIDEO: Polacy wybierają prezydenta. Tak głosowali w Niemczech

 

Ostateczne i potwierdzone przez PKW wyniki pokazują, W Niemczech na Trzaskowskiego zagłosowało 65,34 proc. wyborców (64 629 osób), a na Nawrockiego 34,66 proc. (34 285 osób). Uprawnionych do głosowania było prawie 119 tys. Polaków - przekazał korespondent Polsat News.  

 

ZOBACZ: Tak głosowali żołnierze. Przewaga w Kosowie i na Podlasiu

 

Lejman zdradził też, co niemieckie media piszą na gorąco o wyborach w Polsce.

 

- Zaskoczenie jest duże. Po 21 pierwszej media relacjonowały, że Trzaskowski wygrywa wybory. W nocy te nagłówki się zmieniły i mogliśmy przeczytać, że "narodowo-konserwatywny" kandydat wygrywa w Polsce - powiedział.

Niemieckie media o wyborach w Polsce

O wyborach w Polsce rozpisują się Niemieckie media. W prasie u naszych zachodnich sąsiadów wyczuwalna jest duża niepewność

 

"Sueddeutsche Zeitung" podkreśla, że popierany przez PiS Nawrocki wygrał o włos, mimo licznych skandali, z prezydentem Warszawy i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. Rząd Tuska czekają trudne czasy.

 

"Nawrocki prowadził antyeuropejską kampanię wyborczą, odrzuca wspólne projekty krajów UE, uważając je za mieszanie się do spraw wewnętrznych. Dalszą pomoc dla Ukrainy uzależnia od okazania (przez nią - PAP) wdzięczności" - czytamy w komentarzu gazety.

 

Zwycięstwo Trzaskowskiego byłoby szansą na przeprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości - pisze "SZ". Zdaniem gazety Nawrocki "odmłodził" elektorat, a wszystkie skandale, które wyszły na jaw przed drugą turą wyborów, nie odstraszyły tych wyborców od głosowania, a "wręcz (...) odniosły odwrotny skutek".

 

"Die Welt" nawiązuje do wypowiedzi Trzaskowskiego po ogłoszeniu korzystnych dla niego wyników exit poll, nazywając je przedwczesnymi i irytującymi.

 

ZOBACZ: "Polacy wybrali człowieka Trumpa". Skandynawskie media o Nawrockim

 

W ocenie dziennika Nawrocki jest kandydatem Jarosława Kaczyńskiego, który za pośrednictwem nowego prezydenta będzie, zdaniem "Die Welt", wpływać na losy Polski. Uważa, że Nawrocki będzie kontynuował politykę blokowania rządu Tuska, a także że nie można wykluczyć rozpadu rządu i przedterminowych wyborów.

 

Ponadto "Die Welt" obawia się, że w przypadku powrotu PiS do władzy polska polityka europejska stanie się znów antyniemiecka i konfrontacyjna wobec UE.

 

Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wynik wyborów jest złym prognostykiem dla przyszłości Polski, po pokazuje, jak głęboko spolaryzowane jest polskie społeczeństwo. Jest ono podzielone na dwie niemal równe części, z całkowicie odmiennymi wyobrażeniami o współczesności i przyszłości; dialog, nie mówiąc o porozumieniu, wydaje się niemal niemożliwy - ocenia.

Wyniki wyborów za granicą. Tak głosowali Polacy

Według danych PKW wśród Polaków głosujących w drugiej turze wyborów prezydenckich za granicą zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 63,49 proc. Głos oddało na niego 383 722 osób. Karola Nawrockiego poparło 220 637 wyborców, co stanowi 36,51 proc. głosujących. Kandydat KO wyraźnie wygrał w europejskich państwach, a prezes IPN w Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Jeden z najsilniejszych bastionów prawicy. Wyjątkiem stolica regionu

 

Frekwencja w drugiej turze wyborów wśród głosujących za granicą wyniosła 84,26 proc.

Karol Nawrocki wygrywa w II turze wyborów

Chwilę po godzinie 5 na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej pojawiły się wyniki zebrane ze wszystkich 32 143 obwodów głosowania.

 

Jak przekazano, zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich został Karol Nawrocki, który uzyskał wynik 50,89 proc. Łącznie na kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 10 606 628 wyborców.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów prezydenckich. Obwieszczenie PKW

 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zakończył wybory z wynikiem 49,11 proc. Na prezydenta Warszawy zdecydowało się oddać głos 10 237 177 uprawnionych.

 

Frekwencja w skali całego kraju wyniosła 71,63 procent.

 

Mateusz Balcerek / sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie