Druga waloryzacja emerytury w 2025 roku? To ogromne wsparcie dla seniorów

Biznes
Druga waloryzacja emerytury w 2025 roku? To ogromne wsparcie dla seniorów
Pixabay
Druga waloryzacja emerytur 2025

Czy w 2025 roku emeryci dostaną jeszcze jedną podwyżkę świadczeń? Wszystko wskazuje na to, że rząd poważnie rozważa drugą waloryzację, która miałaby złagodzić skutki wysokiej inflacji.

Zobacz więcej

Wzrost kosztów życia uderza najmocniej w najstarszą część społeczeństwa. Mimo że w marcu 2025 roku emeryci otrzymali pierwszą coroczną waloryzację, wielu z nich wciąż zmaga się z realnym problemem. Właśnie dlatego coraz głośniej mówi się o dodatkowej waloryzacji, która mogłaby wejść w życie jeszcze przed końcem roku.

Trudny rok dla seniorów

Rok 2025 nie zaczął się dobrze. Rosnące ceny żywności, usług medycznych czy energii to poważne obciążenie dla domowych budżetów osób starszych.

 

ZOBACZ: ZUS bierze się za emerytów. Od czerwca wchodzą zmiany

 

Choć marcowa waloryzacja emerytur przyniosła podwyżki, to były one nieznaczne. Wielu seniorów i tak skarży się, że pieniędzy nie wystarcza na podstawowe potrzeby.

 

Sytuacja ta skłoniła decydentów do rozważenia wprowadzenia drugiej waloryzacji emerytur jeszcze w tym roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje obecnie scenariusz dodatkowego podniesienia świadczeń, jeśli inflacja w pierwszym półroczu utrzyma się na wysokim poziomie.

Czym jest druga waloryzacja i czy prawo ją przewiduje?

Zgodnie z obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118), świadczenia podlegają corocznej waloryzacji w marcu. Jednak ustawodawca dopuszcza także możliwość dodatkowej waloryzacji, jeśli sytuacja gospodarcza istotnie pogarsza poziom życia emerytów.

 

ZOBACZ: Nowe świadczenie od 1 lipca. Seniorzy długo na to czekali

 

Druga waloryzacja nie jest obowiązkowa, ale może zostać wprowadzona decyzją rządu w szczególnych okolicznościach, np. w przypadku wysokiej inflacji - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Choć taki mechanizm był już omawiany w poprzednich latach, to do tej pory nie został zastosowany. Tym razem jednak realna presja ekonomiczna może przechylić szalę na korzyść osób starszych.

Kiedy może dojść do podwyżki?

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli resortu rodziny, druga waloryzacja mogłaby zostać wprowadzona jesienią, najprawdopodobniej we wrześniu lub październiku 2025 roku. Warunkiem jest jednak przekroczenie ustalonego progu inflacji w pierwszym półroczu. Obecnie mówi się o granicy 5-10 proc., choć dokładna wartość będzie zależna od odczytów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

 

Druga waloryzacja miałaby objąć wszystkich pobierających świadczenia z ZUS:

  • emerytów
  • rencistów
  • osoby na świadczeniach przedemerytalnych
  • tych, którzy pobierają dodatki do świadczeń (np. pielęgnacyjne)

ZOBACZ: Wyższa emerytura dla pracujących przed 1999 rokiem. Pod pewnymi warunkami

 

Wysokość podwyżek będzie zależna od przyjętego mechanizmu - procentowego lub kwotowego. Przy inflacji sięgającej 10 proc., możliwe są wzrosty od kilkudziesięciu złotych brutto miesięcznie dla najniższych świadczeń, do kilkuset złotych w przypadku średnich i wyższych emerytur.

Jak sprawdzić, czy przysługuje podwyżka?

Seniorzy, którzy chcą uzyskać szczegółowe informacje o swoich świadczeniach, mogą skorzystać z elektronicznych narzędzi dostępnych na stronie zus.pl. Zakład Usług Społecznych oferuje m.in. kalkulator waloryzacji oraz możliwość złożenia wniosku wyjaśniającego przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 

W przypadku niejasności można też złożyć pisemny wniosek o wyjaśnienie zgodnie z art. 124 §1 Kodeksu postępowania administracyjnego - instrukcje i formularze dostępne są na wspomnianej stronie.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie