Donald Tusk w Kijowie. Premier spotka się z Zełenskim

aktualizacja: Świat
Donald Tusk w Kijowie. Premier spotka się z Zełenskim
X/Kancelaria Premiera
Donald Tusk jest z wizytą w Kijowie

Premier Donald Tusk rozpoczął w sobotę rano wizytę w Kijowie. Udał się tam razem z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w spotkaniu tzw. koalicji chętnych. W naradzie uczestniczył będzie także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

O tym, że w sobotę w stolicy Ukrainy odbędzie się spotkanie przywódców "koalicji chętnych", poinformował dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

"Kijów. Przed nami ważny dzień" - napisał z kolei premier Tusk, zamieszczając rano krótkie wideo z przybycia na kijowski dworzec.

 

 

Wojna w Ukrainie. Donald Tusk z wizytą w Kijowie

Informując o spotkaniu, Zełenski wskazywał, że Europa skorzysta na działaniach koalicji i "będzie mogła z jej pomocą wzmocnić swoją istniejącą architekturę bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: Węgry wydaliły ukraińskich dyplomatów. Jest ruch Kijowa

 

Podkreślił też, że partnerzy Ukrainy pracują razem, aby osiągnąć zawieszenie broni, które byłoby niezawodne i trwało co najmniej 30 dni. Zaznaczył, że Ukraina jest do tego gotowa.

Ukraina. Premier Tusk w Kijowie. Razem z nim inni przywódcy 

Premier Donald Tusk, razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego małżonką Ołeną, zapalili w sobotę rano znicze na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

 

To pierwszy oficjalny punkt wizyty europejskich przywódców. 

 

Uroczystość na Majdanie Niepodległości uświetniła kompania reprezentacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy wraz z orkiestrą wojskową. Po zapaleniu zniczy przywódcy oraz pierwsza dama Ukrainy pozowali do zdjęcia.

 

Ze względów bezpieczeństwa całe centrum Kijowa zostało zamknięte. Majdan Niepodległości to główny plac ukraińskiej stolicy, na którym odbywały się ukraińskie rewolucje: pomarańczowa (2004-05) i godności, znana jako Euromajdan (2013-14).

Kolejne spotkanie "koalicji chętnych"

W piątek wieczorem na profilu Donalda Tuska w mediach społecznościowych ukazało się zdjęcie z narady z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem oraz premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, do której doszło w Rzeszowie. W sobotę z kolei wszyscy przywódcy wyruszyli pociągiem do stolicy Ukrainy.

 

ZOBACZ: "Historyczna" wizyta w Kijowie. Wcześniej spotkanie na szczycie w Rzeszowie

 

"Koalicja chętnych" powstała 2 marca br. z inicjatywy właśnie Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.

 

"Koalicja chętnych" umożliwia członkom NATO wspólne działania poza formalną strukturą Sojuszu, co pozwala uniknąć potencjalnego weta państw, które nie chcą angażować się w przedsięwzięcia militarne na rzecz Ukrainy.

 

Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie