Umowa surowcowa z USA. Ukraiński parlament zdecydował

"Ukraiński parlament ratyfikował historyczną umowę o partnerstwie gospodarczym między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi” - przekazała wicepremier Julia Swyrydenko.
„Ten dokument to nie tylko konstrukcja prawna - to podstawa nowego modelu interakcji z kluczowym partnerem strategicznym” - napisała polityk w mediach społecznościowych.
ZOBACZ: Umowa z USA ws. elektrowni jądrowej podpisana. "Współpraca nabrała nowego impetu"
Umowa surowcowa podpisana. Wymowne słowa wicepremier
"Bezpieczeństwo musi iść w parze z gospodarką. W ten sposób Stany Zjednoczone postrzegają podstawę współpracy. W ten sposób zbudowana jest nasza umowa o partnerstwie gospodarczym z Ameryką - tak, aby istniały wszystkie możliwości współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - napisała ukraińska wicepremier w kolejnym wpisie.
"Prezydent Wołodymyr Zełenski dał absolutnie jasne zadania dla tej umowy - absolutna równość stron i poszanowanie interesów narodowych Ukrainy, wspólne zarządzanie z Ameryką, inwestycje w Ukrainie, z naciskiem na przyszły rozwój" - dodała.
ZOBACZ: "W tym tygodniu". Trump o porozumieniu Ukraina - Rosja
Umowa USA - Ukraina. Znana jest treść dokumentu
Warunki wynegocjowanej umowy są znacznie korzystniejsze dla Ukrainy niż początkowe propozycje USA i zbliżone do tych, które prezydent Wołodymyr Zełenski miał podpisać podczas lutowej wizyty w Białym Domu.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. "Oddanie terytorium to jeden ze scenariuszy"
Wbrew początkowym żądaniom USA porozumienie nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłacenia przeszłej amerykańskiej pomocy wojskowej dochodami z eksploatacji złóż. Ukraińskie złoża surowców mają pozostać też pod "pełną kontrolą i własnością Ukrainy", zaś sam fundusz ma być zarządzany wspólnie przez obie strony. Amerykański rząd ma też pomóc przyciągnąć dodatkowe inwestycje i technologie na Ukrainę za pomocą agencji US International Development Finance Corporation (DFC).
Czytaj więcej