Niemcy: Partia AfD uznana za organizację ekstremistyczną

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) została zaklasyfikowana przez niemiecki kontrwywiad jako organizacja ekstremistyczna, która zagraża demokracji. Urząd Ochrony Konstytucji oświadczył iż potwierdziło się podejrzenie, że AfD działa przeciwko wolnościowemu, demokratycznemu porządkowi państwa.
Niemiecki kontrwywiad (BfV) podjął decyzję na podstawie wewnętrznej ekspertyzy liczącej ok. 1,1 tys. stron. W dokumencie podkreślono, że ocena Alternatywy dla Niemiec (AfD) bazuje przede wszystkim na dominującym w tej partii rozumieniu narodu, które opiera się nie na obywatelstwie, a przede wszystkim na pochodzeniu.
Urząd podkreślił, że dominująca w partii koncepcja oparta na kategoriach etnicznych "ma na celu wykluczenie niektórych grup ludności z równoprawnego udziału w społeczeństwie i traktowanie ich w sposób naruszający konstytucję, a przez to nadanie im prawnie podrzędnego statusu".
Niemcy: Partia AfD organizacją ekstremistyczna. Rząd wyjaśnia
Wypowiedzi i poglądy AfD oraz jej wiodących przedstawicieli naruszają zasadę poszanowania godności ludzkiej - oświadczyli wiceszefowie BfV, Sinan Selen i Silke Willems.
Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser oznajmiła w oświadczeniu, że "AfD reprezentuje rozumienie narodu, które dyskryminuje całe grupy ludności i traktuje obywateli z doświadczeniem migracji jako Niemców drugiej kategorii". Jak zaznaczyła, ta "idea etniczna" wyraża się w "rasistowskich wypowiedziach, zwłaszcza pod adresem imigrantów i muzułmanów".
Zapewniła przy tym, że "nie było żadnych politycznych nacisków" w sprawie ekspertyzy sporządzonej przez BfV.
ZOBACZ: Polsat News nieoficjalnie: Friedrich Merz przyjedzie do Polski. Padła możliwa data
Deputowany landtagu Badenii-Wirtembergii z AfD Anton Baron określił nową klasyfikację swojego ugrupowania jako "politycznie wątpliwą". - Smutno jest obserwować stan demokracji w naszym kraju, gdy stare partie używają najbardziej wątpliwych politycznie metod wobec najsilniejszego ugrupowania opozycji - powiedział.
Niemiecka AfD zostanie zdelegalizowana? Decyzja w gestii Trybunału Konstytucyjnego
Zaklasyfikowanie AfD jako organizacji ekstremistycznej umożliwi władzom stosowanie niejawnych metod monitorowania działalności tego ugrupowania, które w lutowych wyborach parlamentarnych zajęło drugie miejsce.
Stygmat wiążący się z nadaniem takiego statusu oraz wynikające z niego ograniczenia w zajmowaniu posad w służbie publicznej sprawią, że AfD będzie też trudniej przyciągać nowych członków - zauważył Reuters.
ZOBACZ: Niemiecka gazeta oceniła zmiany za rządów Tuska. Chodzi o instytucje kulturalne
Wcześniej za ekstremistyczną uznano młodzieżówkę AfD oraz jej struktury w trzech landach: Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalcie.
Klasyfikacja AfD jako podmiotu ekstremistycznego nie oznacza delegalizacji ugrupowania. Zdecydować może o niej tylko Trybunał Konstytucyjny na wniosek jednej z dwóch izb parlamentu (Bundestagu lub Bundesratu) lub rządu.
Ustępujący kanclerz Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD podkreślił, że BfV bardzo wyczerpująco umotywowała swoją decyzję. Dodał, że nie należy śpieszyć się z ewentualną procedurą delegalizacyjną.
Czytaj więcej