Powinieneś to robić kilka razy dziennie. Organizm ci podziękuje

Porady
Powinieneś to robić kilka razy dziennie. Organizm ci podziękuje
Polsat News
Jak poprawnie myć ręce?

Czasem naprawdę nie trzeba wiele, by bardzo przysłużyć się swojemu zdrowiu. Regularnie wykonywana prosta czynność może okazać się zbawienna. Szczególnie w sezonie rosnącej liczby zarażeń grypą czy koronawirusem. Chodzi o mycie rąk. Jak często należy to robić?

O zwrócenie szczególnej uwagi na mycie rąk apelują najważniejsze organizacje, zwłaszcza zdrowotne i humanitarne. Liczby są przerażające. UNICEF podaje szacunki, wedle których rocznie 1,4 miliona osób, w tym niemal 400 000 dzieci, umiera z powodu chorób, którym podstawowe środki higieniczne mogłyby zapobiec. Chodzi tu na przykład o biegunki i infekcje dróg oddechowych.

Mycie rąk. Dlaczego jest tak ważne?

Eksperci przypominają - ludzie, często nieświadomie, dotykają rękami swoich ust, nosa i oczu. W ten sposób przenoszą drobnoustroje, które mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla organizmu. Niepożądani "goście" potrafią za pośrednictwem dłoni trafiać do naszych posiłków, a także przenosić się na powierzchnie, z którymi mają kontakt inni.

 

ZOBACZ: Jedna z głównych przyczyn śmierci Polaków. Objawy można zobaczyć na twarzy

 

Nic więc dziwnego, że tak podkreślana jest rola regularnego mycia rąk. Mydło i woda skutecznie eliminują nieprzyjazne patogeny.

 

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podaje dane, które wskazują na konieczność zachowania odpowiedniej higieny rąk. Obniża ona liczbę osób cierpiących na biegunkę o 23-40 proc.

 

Ogranicza też o 16-21 proc. grono chorych na choroby układu oddechowego. Ponadto znacząco (nawet o 57 proc.) redukuje liczbę nieobecności dzieci w szkole w wyniku chorób jelitowo-żołądkowych.

Kiedy należy myć ręce?

Eksperci wskazują, jak często należy umyć ręce. Na portalu pacjent.gov.pl podkreśla się, że trzeba to robić:

  • gdy wróci się do domu,
  • po skorzystaniu z toalety,
  • jeśli kichaliśmy, kaszleliśmy lub wydmuchiwaliśmy nos,
  • w następstwie kontaktu z pieluszką dziecka,
  • po zakończeniu zabawy ze zwierzakiem,
  • gdy sprzątało się po zwierzęciu albo dotykało jego zabawek, misek czy kuwety,
  • po opuszczeniu szpitala, przychodni, apteki i innych miejsc tego typu,
  • jeśli wynosiło się śmieci,
  • po tym, jak dotykało się pieniędzy,
  • gdy podróżowało się środkami transportu zbiorowego.

Niebagatelne znaczenie ma również zadbanie o higienę rąk podczas pracy w kuchni. Po kontakcie z surowym mięsem czy jajami, a także przed przygotowaniem posiłku, spożywaniem go lub karmieniem, konieczne jest mycie dłoni. Powinniśmy to robić także po bezpośrednim kontakcie z osobą chorą oraz z dziećmi.

Poprawne mycie rąk

Jak należy myć ręce? Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by trwało to około 30 sekund. Należy zmoczyć dłonie wodą i nabrać tyle mydła, by pokryć nim całą mytą powierzchnię ciała. 

 

ZOBACZ: Czujesz dziwny posmak w ustach? Może to zwiastować groźną chorobę

 

Środek higieniczny trzeba dokładnie rozprowadzić, nie można zapominać o przestrzeni między palcami i grzbietach dłoni. Po wszystkim powinno się przepłukać ręce wodą i osuszyć.

 

W ten prosty sposób, robiąc to odpowiednio często i dokładnie, możemy pozbyć się większości wirusów, bakterii czy jaj pasożytów.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie