Dwa, cztery, a może dwanaście. Ile jajek można zjeść w tygodniu?

Porady
Dwa, cztery, a może dwanaście. Ile jajek można zjeść w tygodniu?
Pixabay
Polacy jedzą za mało jajek. Badania sugerują, że powinniśmy jeść ich nawet 4 razy więcej

Jajka są dla wielu osób kluczowym składnikiem diety. Można je przyrządzać na wiele sposobów. Wyróżniają się bogactwem wartości odżywczych. Czy jednak są na tyle zdrowe, aby spożywać je bez żadnych ograniczeń? Okazuje się, że w Polsce średnia tygodniowa konsumpcja jaj jest znacznie niższa od zalecanych limitów. 

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że zdrowy człowiek może jeść nawet 12 jajek tygodniowo. Przekonanie, że mają to być 2-4 sztuki na siedem dni jest niesłuszne. 

 

Z kolei Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) wskazuje strach przed jajkami jako jeden z czterech błędów żywieniowych związanych z białkiem. Eksperci z AHA sugerują spożycie 1-2 jajek dziennie, co oznacza nawet 14 sztuk w tygodniu. 

 

Za to Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) sugeruje jedno na dzień, a więc siedem w tygodniu. Informuje też, że Polacy spożywają niewiele ponad 3 sztuki tygodniowo. Norma europejska to 3,5. Rekordziści z Danii jedzą ich ponad 4,5 na tydzień. 

Korzyści i zagrożenia dla zdrowia 

Niejedna osoba nie potrafi sobie wyobrazić śniadania bez tego pożywienia. Nie tylko smak, ale i właściwości jajek sprawiają, że naturalne wydaje się wzbogacanie nimi diety. Nie są one kaloryczne (jedno zawiera około 70-80 kalorii) i stanowią źródło białka, witaminy A, D, E i K, a także różnorodnych minerałów. 

 

ZOBACZ: To idealny sposób na suszenie grzybów. Zachowują swój smak i aromat

 

Nie brak im również pożytecznej dla układu nerwowego choliny oraz przeciwutleniaczy. Warto jednak pamiętać o zagrożeniu wstrząsem alergicznym; uczulenie na jajka nie jest dziś rzadkością. Źle przechowywany produkt może z kolei zawierać salmonellę. Dlatego istotne jest, aby zawsze zwracać uwagę na datę ważności, sposób przechowywania i właściwe przygotowanie jajek. 

 

Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny z rozwagą podchodzić do ich spożycia, biorąc pod uwagę zalecenia lekarzy oraz dietetyków. Jajka mogą być częścią zrównoważonej diety, pod warunkiem, że będą spożywane w umiarkowanych ilościach i w połączeniu z innymi zdrowymi produktami. 

Jedzenie jajek. Cukrzyca i cholesterol zagrożeniem? 

NCEŻ poinformowało, że badania przeprowadzone w Niemczech nie wykazały jednoznacznie, iż częste spożywanie jajek zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Centrum podkreśla jednak, że istnieją analizy sugerujące, iż ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie o 13 proc. przy większym spożyciu jajek. 

 

ZOBACZ: Czujesz mrowienie w stopach? Twój organizm może potrzebować cennej witaminy  

 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zbadało również związek między spożywaniem jajek a ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia. Odwołano się do wyników badań przeprowadzonych przez naukowców z Chicago, które przyniosły zaskakujące wnioski.

 

Okazało się, że dodatkowe spożycie cholesterolu zawartego w jajkach rzeczywiście zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jest to sprzeczne z analizami, które wskazują, że spożywanie jaj nie wpływa na istotny wzrost zawartości cholesterolu we krwi. 

 

Według NCEŻ nie jest wykluczone, że badania naukowców zbyt mało uwzględniały styl życia oraz nawyki żywieniowe. Trudno zatem orzec, czy to właśnie jajka pochodzące od kur, czy też dodawanie do nich tłustego mięsa lub nabiału pogarszało stan zdrowia badanych.  

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie