Naukowcy twierdzą, że starzejemy się skokami. Wskazali lata nagłych zmian w organizmie

Porady
Naukowcy twierdzą, że starzejemy się skokami. Wskazali lata nagłych zmian w organizmie
iStock
.

Wyobrażanie sobie ludzkiego starzenia jako stałego i stopniowego procesu może być błędne. Niedawne odkrycie naukowców wskazuje na dwa momenty bardzo gwałtownych zmian w życiu człowieka. Wtedy to w organizmach stwierdzana jest skokowo większa podatność na wiele dolegliwości. Podano konkretne lata życia, w jakich zmiany te zachodzą.

Specjaliści z Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze obserwowali przez kilka lat 108 osób w wieku od 25 do 75 lat. Obiektem ich badań były cząsteczki takie jak RNA, białka, metabolity oraz występujące w ciele drobnoustroje. Oceniano je pod kątem starzenia człowieka. 

 

Efektem prac naukowców było ustalenie, że dwa "skoki" ludzkiego starzenia wypadają około 44. i 60. roku życia. Wnioski te mogą tłumaczyć, dlaczego w pewnym wieku obserwowane jest nagromadzenie dolegliwości zdrowotnych. 

Zmiany po 40-tce. Co się dzieje w 44. roku życia? 

Jak się okazuje, zmiany w organizmie człowieka w wieku 44 lat dotyczą chorób układu krążenia, skóry i mięśni, a także metabolizmu: alkoholu, kofeiny i lipidów. 

 

Początkowo zakładano, że nagłe przyspieszenie starzenia na tym etapie życia można tłumaczyć wynikami kobiet w grupie badawczej. Mniej więcej w tym wieku występuje u nich menopauza i związane z nią problemy zdrowotne. Okazało się jednak, że również u mężczyzn jest to okres zmian.

 

ZOBACZ: Ten dokument dla emeryta to wiele korzyści. Warto go mieć przy sobie

 

Być może pewien wpływ na te rezultaty ma kwestia stylu życia. Nierzadko po czterdziestce narażenie na stres jest większe, sięga się też częściej po alkohol - tłumaczył prof. Michael Snyder, jeden z autorów badań. 

 

Z kolei dr Xiaotao Shen z Uniwersytetu Nanyang wskazał, że dalsze prace powinny skupić się na tym, aby dociec, jakie konkretnie czynniki mogą być odpowiedzialne za zauważone przemiany w ciele w tym okresie. 

"Skok" po 60. urodzinach 

Z kolei w wieku 60 lat odnotowano zmiany cząsteczek odpowiedzialnych za odporność, metabolizm węglowodanów, choroby nerek oraz ponownie: układ krążenia, skórę, mięśnie i metabolizm kofeiny. 

 

ZOBACZ: To są najrzadsze imiona w Polsce. Niektóre z nich mają tylko dwie osoby w kraju

 

Zakres wiekowy grupy badawczej nie pozwolił stwierdzić, czy, jak wskazują inne analizy, kolejny "skok" odbywa się około 78. roku życia. 

Profesor Snyder ocenił, że wnioski płynące z prac naukowców wskazują, że ludzie nie starzeją się stopniowo i pojawiają się momenty "dramatycznych zmian". 

 

Odkrycie może przyczynić się do znalezienia odpowiedniej reakcji na gwałtowne zjawiska. Na pewno pozytywnie działa aktywność fizyczna, dieta, dobry sen i kontrolne wizyty u lekarza. Według Snydera, "powinniśmy próbować zmieniać nasz styl życia, jeszcze, kiedy jesteśmy zdrowi". 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie