Podpowiadamy jak przygotować zupę nic. Bardzo proste i szybkie
Chyba każdy lubi od czasu do czasu przypomnieć sobie smaki dzieciństwa. Jedną z kultowych potraw, znaną przez większość osób, jest zupa nic. Charakteryzuje się m.in. łagodnym, delikatnie kremowym smakiem i unoszący się nad talerzem aromat wanilii oraz cynamonu.
Przygotowanie zupy nic jest dziecinnie proste i nie wymaga dużo czasu. Potrawa świetnie sprawdzi się jako pomysł na ciepłe śniadanie. Będzie niezastąpiona w chłodne poranki - pozwoli błyskawicznie rozgrzać organizm i zapewni energię do pracy czy nauki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zaserwować ją w charakterze pysznego i, co ważne, zdrowego deseru.
Zupa nic - co to jest?
Zupa nic to tradycyjna zupa mleczna. Jest jednak od niej bardziej gęsta. Podaje się ją z tzw. nicami, czyli kluskami z piany z ubitych białek. Można też podawać ją z ryżem posypanym cukrem i cynamonem.
Danie było niezwykle popularne już w XIX wieku. Przepis zawdzięczamy hrabinie Aleksandrze Potockiej, mieszkającej w pałacu w Wilanowie. Arystokratka bardzo ceniła sobie rodzime, nieskomplikowane potrawy i chętnie serwowała je gościom przybywającym do jej rezydencji.
Przypuszcza się jednak, że inspiracją dla zupy nic był francuski przysmak zwany potocznie "pływającymi wyspami". Hrabina jednak nieco zmodyfikowała i uprościła jego recepturę.
ZOBACZ: Jak przygotować idealne ciasto jogurtowe ze śliwkami? Ten przepis to hit
Przepis na zupę nic przetrwał do dziś - w niezmodyfikowanej formie. Jest znany w całej Polsce, chociaż oficjalnie, na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa uchodzi za przysmak przyrządzany na terenie województwa zachodniopomorskiego i serwowany z okazji niektórych świąt, np. Bożego Ciała. Tak czy inaczej z pewnością warto go wypróbować.
Przepis na zupę nic - potrzebne są tylko podstawowe składniki
Co jest potrzebne do przygotowania zupy nic? Niewiele, bo tylko 3 składniki plus przyprawy. Z reguły wszystkie z nich zawsze są w domowej spiżarni, więc danie można przyrządzić dosłownie w każdej chwili.
Wszystko, co jest potrzebne na zupę nic, to:
- 1 litr mleka
- 3 jajka
- 15 dag cukru pudru
- 1/2 laski wanilii
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta soli
Jak ugotować zupę nic? Poradnik krok po kroku
Po zapoznaniu się z listą składników na zupę nic, czas dowiedzieć się, jak ją przygotować krok po kroku. Czynność jest bardzo prosta i zajmie mniej niż 20 minut.
- Rozbij jajka i oddziel żółtka od białek.
- Do białek dodaj szczyptę soli i ubij je na sztywną pianę. Pod koniec ubijania wsyp 10 dag cukru pudru i dokładnie rozprowadź go w masie. Dodaj cynamon i delikatnie zamieszaj całość.
- Zagotuj mleko z wanilią. Kiedy będzie gorące, wyjmij wanilię i łyżką nakładaj pianę z białek, aby powstały kluski. Gotuj przez dwie minuty, a następnie odwróć i gotuj jeszcze przez chwilę. Pianki wyjmij na głębokie talerze.
- Żółtka utrzyj z pozostałym cukrem pudrem. Powoli, cienkim strumieniem wlej masę do gorącego mleka, nieustannie je mieszając trzepaczką do chwili, aż zupa zgęstnieje.
- Przygotowaną, gorącą zupą zalej pianki i podaj do stołu. Danie możesz udekorować szczyptą cynamonu.
ZOBACZ: Jakie mleko jest najzdrowsze? Warto zwrócić uwagę przed wyborem
Podpowiadamy, że zupę nic można podawać nie tylko na ciepło. Wspaniale smakuje również jako deser na zimno.
Niby nic, a takie pyszne - to słowa, które w stu procentach oddają smak i charakter zupy nic. I chociaż obecnie, w natłoku rozmaitych wykwintnych dań, powoli odchodzi ona w zapomnienie, czasem po prostu warto sięgnąć do starych, sprawdzonych przepisów. To najlepszy sposób na to, aby na chwilę cofnąć się w czasie do lat beztroskiego dzieciństwa. Albo po prostu wypróbować nową potrawę.
Czytaj więcej