Potężny problem w greckim kurorcie. "Srebrzysty koc" i odór
Greckie miasto Wolos położone nad Zatoką Pagasyjską zmaga się z gigantycznym problem śniętych ryb. Agencja Reutera podaje, że przypominają one "srebrzysty koc", a nad wodą unosi się smród. - W ciągu 24 godzin wyłowiono 40 ton - przekazał burmistrz miasta. Ryby ginęły po kontakcie ze słoną wodą.
Trwa usuwanie ton śniętych ryb, które pojawiły się u wybrzeży miasta Wolos i okolicznych miejscowości położonych w Grecji Środkowej. Agencja Reutera pisze, że przypomina to "srebrzysty koc", który "rozciąga się na kilometry". Początkowo pojedyncze ryby były wyrzucane na brzeg. Z czasem pojawiało ich się coraz więcej.
Widok i unoszący się odór zaniepokoił władze miasta oraz lokalną społeczność. Akcja sprzątania rozpoczęła się szybko, by nieprzyjemny zapach nie dotarł do okolicznych hoteli i restauracji.
ZOBACZ: Grecja wezwała na pomoc kraje UE. Polska zaoferowała wsparcie
Martwe organizmy znajdują się nie tylko przy brzegu, ale również na środku Zatoki Pagasyjskiej.
Śnięte ryby w greckim kurorcie. "Wyłowiono 40 ton"
- W środę statki ciągnęły sieci, aby zebrać ryby, które następnie zostały wrzucone do ciężarówek. W ciągu ostatnich 24 godzin zebrano ponad 40 ton - przekazał burmistrz Wolos Achilleas Beos. Dodał, że zapach był nie do zniesienia.
W trosce o bezpieczeństwo kąpiących się gmina cofnęła status "Błękitnej Flagi" sześciu plażom nad Zatoką Pagasyjską. "Błękitna Flaga" jest przyznawana przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej (FDEE) kąpieliskom za m.in. czystość, bezpieczeństwo, ekologię.
ZOBACZ: Śnięte ryby w kolejnym jeziorze. Tym razem koło Gdańska
Do śnięcia ryb przyczyniły się ubiegłoroczne ulewy i powodzie. Ryby słodkowodne zostały porwane ze swojego naturalnego środowiska w jeziorach i z wodami popowodziowymi spłynęły do Zatoki Pagasyjskiej. W słonej wodzie nie miały szans na przeżycie. Władze miasta informują, że taka masa śniętych ryb może wywołać katastrofę ekologiczną. Odpowiedzialnością obarczają rząd, który nie zdecydował się na rozłożenie specjalnych sieci na ujściach rzek.
Czytaj więcej