Cenniki na cmentarzach zaskakują. Różnice są kolosalne

Biznes
Cenniki na cmentarzach zaskakują. Różnice są kolosalne
Freepik
Cenniki na cmentarzach potrafią zszokować

Organizacja pogrzebu to nie tylko konieczność zmierzenia się z trudnymi doświadczeniami emocjonalnymi, ale także dużymi kosztami pochówku. Do wydatków związanych z kupnem trumny lub urny czy wykonaniem nagrobka, koniecznie należy też doliczyć opłaty cmentarne. Wbrew pozorom wcale nie są one niskie. Co więcej, zależą od kilku czynników.

Jeśli podsumować koszty związane z pochówkiem, okazuje się, że wypłacany obecnie zasiłek pogrzebowy pokrywa je tylko w pewnej części. Z tego względu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje już nad projektem ustawy zwiększającej tę kwotę. Już dziś jednak wiadomo, że cena za miejsce na cmentarzu w wielu przypadkach może zaskakiwać.

Co to jest opłata cmentarna i co wpływa na jej wysokość?

Opłata za miejsce na cmentarzu to nic innego jak koszt nabycia prawa do pochówku w określonym miejscu. Jej wysokość zależy między innymi od lokalizacji. W mniejszych miejscowościach trzeba liczyć się z wydatkami rzędu kilkuset złotych.

 

W dużych miastach natomiast kwota może przekraczać kilka tysięcy złotych i stanowić spory uszczerbek w budżecie rodziny zmarłego.

 

ZOBACZ: 14. emerytura w 2024 roku. Ile dostaną seniorzy? Są oficjalne wyliczenia ZUS

 

Na wysokość opłaty cmentarnej wpływa też wielkość grobu. Mogiły pojedyncze są o wiele tańsze niż duże groby rodzinne. Ważnym aspektem pozostaje też rodzaj grobu. Wysokość opłaty zależy w tym przypadku od tego, czy jest to grób ziemny, wybetonowany od wewnątrz grobowiec, czy nisza urnowa.

 

Co ciekawe, na wysokość opłaty za grób, ma także wpływ zarząd cmentarza. W przypadku nekropolii komunalnych ceny są nieco niższe niż na cmentarzach wyznaniowych. Z tego właśnie względu pojawiła się propozycja, aby wprowadzić ujednolicony cennik komunalny, który miałby obowiązywać również na cmentarzach wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma nekropolii komunalnych.

Czy opłata za miejsce na cmentarzu jest jednorazowa i gdzie jej dokonać?

Dodajmy, że opłata za miejsce na cmentarzu nie jest jednorazowa. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku, kwota uiszczona podczas pochówku obowiązuje przez 20 lat.

 

W praktyce oznacza to, że bliscy zmarłego nabywają praw do grobu i przez dwie dekady nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat. Kiedy jednak czas ten upłynie, konieczne jest dokonanie prolongaty na kolejne 20 lat. Jej kwota zwykle odpowiada stawce za miejsce na cmentarzu, jaka obowiązuje w danej chwili.

 

ZOBACZ: Ile kosztuje wyprawka szkolna w 2024 roku? Warto poznać te kwoty

 

Aby dokonać opłaty za miejsce na cmentarzu, należy zwrócić się do odpowiedniej instytucji. Zwykle jest nią parafia albo związek wyznaniowy, a w przypadku nekropolii komunalnych - urząd miasta czy gminy.

 

Warto przy tym zadbać o to, aby dane do osoby opiekującej się grobem były aktualne. Dlaczego? Ponieważ po upływie 20 lat zarządca cmentarza podejmuje kontakt w celu dokonania prolongaty za grób. Jeśli próby nie powiodą się, miejsce przechodzi w ręce instytucji sprawującej opiekę nad nekropolią.

Wykupienie miejsca na cmentarzu za życia - ile kosztuje?

Warto podkreślić, że miejsce na cmentarzu można wykupić tuż przed planowanym pochówkiem albo wcześniej, za życia. Na tę drugą opcję coraz częściej decydują się osoby starsze.

 

W przypadku rezerwacji miejsca na cmentarzu zwykle pobierana jest opłata roczna, w wysokości od 100 do 200 zł. Wiele nekropolii umożliwia również wniesienie opłaty jednorazowej. Należy jednak pamiętać, że jest ona zwykle wyższa niż w przypadku wykupienia miejsca na cmentarzu po śmierci bliskiej osoby.

 

ZOBACZ: Woda za darmo? Rewolucyjne zmiany w opłatach

 

Wysokość opłat cmentarnych w Polsce naprawdę może szokować. Tym bardziej że bardzo często rodzina zmarłego zupełnie nie uwzględnia ich wśród wydatków związanych z pochówkiem. Świadomość, że konieczne jest poniesienie kosztów związanych z miejscem na cmentarzu, pozwoli uniknąć zaskoczenia w i tak niełatwej sytuacji.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie