Kto może, ten omija. Mają dość "skrzyżowania grozy"
Mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego mają dość feralnego skrzyżowania w ich mieście. Podczas gdy wypadek goni wypadek, zarządca dróg nie spieszy się do poprawy bezpieczeństwa. Zaledwie kilka dni temu w tym pechowym miejscu zginęła kobieta idąca pieszo. Kto może, ten wybiera inną drogę, ale to nie rozwiązuje tragicznego w skutkach problemu.
Skrzyżowanie ulic 1-go maja i drogi krajowej nr 72 w Aleksandrowie Łódzkim to prawdziwy czarny punkt na mapie Polski. W ciągu trzech lat doszło tam do 15 kolizji i trzech wypadków. W ostatnim śmierć poniosła piesza. Mieszkańcy mówią "pas" i domagają się konkretnych działań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
"Skrzyżowanie grozy" w Aleksandrowie Łódzkim
Z nagrań, które krążą w sieci jasno wynika, że pechowa krzyżówka dróg to istna pułapka dla zmotoryzowanych, ale nie tylko. Na spektakularnych, choć i mrożących krew w żyłach filmach, skutery i motorowery wpadają pod ciężarówki, a zderzające się auta składają się niczym pudełka.
ZOBACZ: Nie żyje 35-letni żołnierz. Jest komunikat dowództwa
Większość osób, które znają okolicę, chętnie wybiera inną trasę w obawie o swoje własne zdrowie i życie. O poprawę warunków i bezpieczeństwa od lat walczą i zamieszkujący Aleksandrów Łódzki, i władze samorządowe.
GDDKiA obiecuje wielkie zmiany. Inaczej wybuchnie protest
Zdaniem burmistrza miasta Jacka Lipińskiego, "czekać nie ma już na co". Problem, którym są zwłaszcza sprzyjający rozwijaniu dużych prędkości spadek terenu oraz zlokalizowanie drogi na zakręcie dostrzega także Komendant Powiatowy Policji w Zgierzu.
Przedstawiciel GDDKiA Szymon Piechowiak zapewnia, że niedługo ruszą prace na skrzyżowaniu, a procedura przetargowa jest w toku. Po remoncie na krzyżówce pojawić się mają doświetlenia, dodatkowe elementy ostrzegawcze dla niewidzących oraz uporządkowana ma zostać okoliczna zieleń.
ZOBACZ: Tragedia przed polowaniem. "Byli spowinowaceni"
Pewne jest jedno. Jeśli obietnice nie zostaną spełnione, mieszkańcy zorganizują protest i zablokują skrzyżowanie.
Jak wynika ze statystyk, w 2023 r. w Polsce doszło do 5044 wypadków na skrzyżowaniach z drogą z pierwszeństwem, 399 wypadków na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym oraz 127 wypadków ze skrzyżowaniem dróg równorzędnych. Łącznie rannych w nich zostało 6469 osób, zginęły natomiast 254 osoby.
Czytaj więcej