Burza o opodatkowane kapliczki. Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie

Polska
Burza o opodatkowane kapliczki. Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie
Polsat News
Pojawiły się głosy mające rozwiać "wątpliwości interpretacyjne" w sprawie opodatkowania kapliczek

Ministerstwo Finansów odniosło się we wtorek do burzy, która wybuchła w sieci w związku ze zmianami podatkowymi. "Opodatkowaniu podlegają budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co eliminuje obiekty małej architektury takie jak przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki" - wyjaśnił resort. Wskazano, że zmiany dotyczą wprowadzenia pojęcia "całości techniczno-użytkowej".

Ministerstwo Finansów wydało we wtorek oświadczenie, które ma rozwiać "wątpliwości interpretacyjne" dotyczące rozszerzenia opodatkowania nieruchomości. Pojawiły się głosy, jakoby podatkiem miały zostać objęte przydrożne kapliczki, krzyże czy figurki świętych.

 

"Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co eliminuje wskazane obiekty małej architektury takie jak: przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki z opodatkowania podatkiem od nieruchomości" - wyjaśnił resort we wtorkowej informacji prasowej.

 

Dodano, że kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości takich obiektów małej architektury zostanie "doprecyzowana" w projekcie.

Zmiany w przepisach podatkowych

- Obiekty, które stanowią podlegające opodatkowaniu budowle, zostaną wskazane w załączniku do ustawy. Nie będą w nim wymienione obiekty małej architektury, czyli kapliczki, krzyże czy posągi - wyjaśnił dla Polsat News Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan. Dodał, że w jego ocenie "burza w sieci jest niepotrzebna".

 

ZOBACZ: Rozszerzenie podatku od nieruchomości? Kapliczki i krasnale ogrodowe na celowniku resortu

 

- Nowa definicja budowli będzie szersza niż dotychczasowa. Pojawia się w niej sformułowanie "całości techniczno-użytkowej", a więc opodatkowane mogą być również wszystkie urządzenia połączone z budowlą i służące wykorzystaniu tej budowli zgodnie z jej przeznaczeniem – powiedział Pruszyński.

 

Jako przykład podał myjnię samochodową. - Oprócz budynku opodatkowane będą urządzenia, które stanowią samą myjnię i mają większą od budynku wartość. Razem stanowią całość techniczno-użytkową - wskazał.

 

- Definicji obiektu małej architektury nie będzie w przepisach podatkowych. Ona nadal będzie funkcjonowała dla celów prawa budowlanego, ale Ministerstwo Finansów nie planuje formułować takiej definicji właśnie z tego względu, że planuje w załączniku wskazać, co uznaje za budowle i co będzie podlegało opodatkowaniu – przekazał Pruszyński.

Burza w sieci. Chodzi o kapliczki

Puls Biznesu ocenił we wtorkowym wydaniu, że w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa "Ministerstwo Finansów (MF) zdaje się przesuwać granice".

 

ZOBACZ: Podatek od aut spalinowych. KE podjęła decyzję w sprawie Polski

 

"Okazuje się, że projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania) Do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, śmietniki" - napisał dziennik, wzbudzając emocje czytelników.

 

Pola Kajda / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie