Karol III wygłosił mowę tronową. Najdłuższa od 20 lat
Karol III wygłosił mowę tronową z okazji otwarcia nowej sesji brytyjskiego parlamentu. Zgodnie z tradycją i prawem Wielkiej Brytanii, rząd działa w imieniu króla, więc to monarcha przedstawia politykę rządu. Jak podkreśla agencja PA, królewskie przemówienie było najdłuższe od 20 lat.
Mowa tronowa jest wygłaszana w obecności członków parlamentu i król prezentuje w niej założenia polityki rządu na najbliższy rok.
Agencja PA wyliczyła, że przemowa trwała 12 minut, 44 sekundy i składała się z 1421 słów. To siódma najdłuższa mowa tronowa od II wojny światowej i najdłuższa w ciągu ostatnich 20 lat.
Mowa tronowa Karola III. Zmiany w polityce migracyjnej i energetycznej
W praktyce przemówienie króla jest przygotowane przez rząd. Karol III poinformował między innymi o zamiarach władz ws. zmiany procedur planowania i przyspieszenia budowy domów w Wielkiej Brytanii. Rząd chce też zwiększyć ochronę najemców.
Kolejny punkt to modernizacja systemu azylowego i imigracyjnego oraz nowy system koordynacji bezpieczeństwa granic.
Państwo chce mieć większy udział w kontroli operatorów kolejowych. Jednocześnie rząd planuje decentralizację podejmowania decyzji na rzecz samorządów, które będą odpowiadać między innymi na operatorów autobusowych.
ZOBACZ: Wielka Brytania się nie zatrzyma. Ukraina dostaje dodatkową broń
Rząd chce też zlikwidować zwolnienie z podatku VAT w opłatach za szkoły prywatne, co ma pozwolić na sfinansowanie zatrudnienia 6500 nowych nauczycieli.
Władze powołają nowy organ regulacyjny ds. piłki nożnej, który będzie dbał o rozwój klubów piłkarskich i ochronę kibiców.
W dziedzinie energetyki ma powstać państwowa spółka Great British Energy, która będzie inwestować w energię odnawialną.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Księżniczka Anna w szpitalu. Pałac Buckingham wydał komunikat
Kolejny punkt to obietnica wyborcza Partii Pracy, która ma pozwolić na większy udział społeczeństwa w "procesie demokratycznym" i prawo głosu dla osób, które ukończyły 16. rok życia.
Rząd planuje również reformę Izby Lordów, która obejmuje pozbawianie dziedzicznych parów prawa do zasiadania i głosowania w izbie.
Źródła: BBC, PA
Czytaj więcej