"Tarcza Wschód ruszyła". Resort podaje szczegóły

aktualizacja: Polska
"Tarcza Wschód ruszyła". Resort podaje szczegóły
Resort podaje szczegóły dotyczące Tarczy Wschód

- Tarcza Wschód już ruszyła w bardzo poważny sposób. W niedługich terminach zobaczą państwo początki prac, a za jakiś czas poważne efekty - powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda. - Projekt Tarcza Wschód staje się de facto projektem europejskim - podkreślił Cezary Tomczyk. Polska planuje zakup 150 pojazdów opancerzonych, które będą służyć na granicy.

- Wszyscy czujemy, że jest to projekt strategiczny, wyjątkowy. Projekt Tarcza Wschód staje się de facto projektem europejskim. Bardzo chcieliśmy, żeby tak było zarówno z punktu widzenia finansowania tego projektu, ale też z punktu widzenia poczucia, że nie możemy być w takiej sytuacji, że granica wschodnia i północna jest tylko polską granicą. Jest to też granica Unii Europejskiej i NATO - powiedział wiceminister Cezary Tomczyk.

 

ZOBACZ: Program Tarcza Wschód. Wyborcy jednej partii nie są do niego przekonani


Tarczę Wschód nazwał "narodowym programem odstraszania i obrony". - W przypadku jakiegoś skrajnie czarnego scenariusza projekt ma pozwolić na to, by odepchnąć wroga i nie dopuścić go nawet na centymetr na własne terytorium - dodał. 

Tarcza Wschód. "Największy projekt od II wojny światowej"

W ostatnich tygodniach odbyły się spotkania bilateralne z przedstawicielami Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii. Odbyły się również rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie finansowania części projektu. 

 

- Projekt Tarcza Wschód jest największym tego typu projektem od czasów II wojny światowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Linia umocnień dotyczy też Litwy, Łotwy i Estonii. Dzisiaj ten projekt nabiera wymiaru strategicznego - mówił Cezary Tomczyk. 

 

- Tarcza Wschód już ruszyła w bardzo poważny sposób. W niedługich terminach zobaczą państwo początki prac, a za jakiś czas poważne efekty - powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.

 

ZOBACZ: Projekt Tarcza Wschód. Generał Polko zwraca uwagę na kluczową kwestię

 

Wiceministrowie przekazali, że w celu wzmocnienia obrony wschodniej granicy m.in. zwiększono liczebność żołnierzy o tysiąc osób, uruchomiono Centrum Koordynacji Działań dla wszystkich służb oraz przyspieszono wyposażanie żołnierzy. 

 

- To jest naprawdę news - rozpoczęliśmy działania, by pozyskać 150 opancerzonych pojazdów wojskowych, które będą przewozić naszych żołnierzy i chroniły ich przeciwko atakami z zewnątrz. Pojazdy będą służyły na granicy i pozyskamy je w pilnej potrzebie operacyjnej - poinformował Bejda. 

Tarcza Wschód. "Dokonaliśmy przewartościowania" 

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy dokonaliśmy wielkiego przewartościowania i zmian w funkcjonowaniu naszych sił skierowanych do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią - przekazał gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP. 

 

Podkreślił, że w ramach działań krótkoterminowych skupiono się na logistyce oraz wyposażeniu żołnierzy. 

 

- Dzisiaj staramy się w naszych szkoleniach umieszczać więcej elementów o charakterze policyjnym - przekazał. 

Dawid Skrzypiński / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie