Wizyty w Kijowie i Moskwie. Viktor Orban tłumaczy się w liście

Świat
Wizyty w Kijowie i Moskwie. Viktor Orban tłumaczy się w liście
PAP/ EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / EPA/YURI KOCHETKOV / EPA/ARTYOM GEODAKYAN
Od lewej: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Węgier Viktor Orban, prezydent Rosji Władimir Putin

Viktor Orban zdradził kulisy rozmów, jakie przeprowadził w ostatnich dniach z przywódcami Ukrainy, Rosji i Chin. Premier Węgier wystosował w tej sprawie list do władz UE. Przedstawił w nich m.in. stanowiska Wołodymyra Zęłenskiego oraz Władimira Putina ws. ewentualnego zawieszania broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Szczegóły korespondencji trafiły do mediów.

Ukraińskie media ujawniły we wtorek fragmenty korespondencji nadanej przez Viktora Orbana do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przywódców UE. List został wysłany 5 lipca z Azerbejdżanu i dotyczył wizyt węgierskiego premiera w Kijowie i Moskwie. PAP poinformowała, że list udostępniono też polskim korespondentom w Brukseli.

List Orbana do UE. Odniósł się do wizyt w Kijowie i Moskwie

Viktor Orban miał zaznaczyć, że w Moskwie zaprezentował swoje stanowisko, nie wystąpił zaś jako przedstawiciel Unii Europejskiej. Tłumaczył, że rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem miały posłużyć mu do "zrozumienia" stanowisk obu państw w drodze do rozpoczęcia rozmów pokojowych. 

 

Podkreślał, że zakończenie konfliktu jest konieczne dla Europy, która chce się rozwiać gospodarczo. Jednak doprowadzenie obu stron do podjęcia negocjacji ma się wydawać coraz mniej prawdopodobne. 

 

Na Kremlu ma pokutować przekonanie, że upływający czas działa na korzyść Rosji. 

 

ZOBACZ: "Czy jest ktoś, kto czuje się bezpieczniej?" Tusk nawiązał do słów Orbana

 

Premier węgierskiego rzędu zwrócił też uwagę na odmienną ocenę sytuacji na froncie obu przywódców. "Prezydent Putin nie odniósł się do rosyjskich ofiar. Jeśli chodzi o straty ukraińskie, strona rosyjska szacuje miesięczne straty i ofiary sił ukraińskich na 40-50 tysięcy żołnierzy, (straty te w jego opinii - red.) nasiliły się w ostatnich tygodniach. Dlatego prezydent Rosji był zaskoczony, że prezydent Ukrainy odrzucił tymczasowe zawieszenie broni" – napisał Orban.

 

Zełenski od dawna powtarzał, że wstrzymanie walk prawdopodobnie zostałoby wykorzystane przez Rosję. Kijów odrzuca więc takie propozycje w obawie, że wojska Federacji Rosyjskiej zostaną przegrupowane i przygotowane do wznowienia inwazji. 

Putin otwarty na rozmowy pokojowe

Z relacji Orbana wynika, że Putin ma być otwarty na rozpoczęcie rozmów pokojowych, ale opartych o ustalenia stambulskie wystosowane przez stronę rosyjską w kwietniu 2022 roku.

 

Rosyjski przywódca ma też być skłonny do przyjrzenia się propozycji planu pokojowego Chin i Brazylii. 

 

ZOBACZ: Orban odwiedził Putina w Moskwie. Teraz mówi, co sądzi o ataku na Kijów

 

W rozmowach z Orbanem nie odniósł się natomiast do stanowiska Kijowa a tej sprawie. 

 

Premier Węgier nadał drugi list do tych samych adresatów po rozmowie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. "Chiny zamierzają utrzymać swoją pozycję życzliwego mediatora" - przekazał Orban.

 

Xi miał wyrazić opinię, że "kolejna runda międzynarodowych rozmów pokojowych odbędzie się jeszcze przed końcem roku". 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie