Zgubiła paszport. Po kilku latach dowiedziała się, że ma męża
24-letnia Rosjanka padła ofiarą oszustwa, w wyniku którego nieznany mężczyzna zmienił jej stan cywilny. W urzędzie dowiedziała się, że ma męża z Egiptu, o którym nie wie. "Zszokowaną kobietę poproszono, by przyprowadziła swojego męża Mustafę" - opisują media.
Portal news18.com opisał historię 24-letniej Rosjanki, która przez lata nie wiedziała, że jest w związku małżeńskim. Prawdy dowiedziała się dopiero wtedy, gdy przyszła do urzędu, aby zarejestrować narodziny swojego dziecka.
Wówczas poproszono ją, aby przyprowadziła swojego męża, Mustafę, który pochodzi z Egiptu. "Kobieta była wstrząśnięta, słysząc to imię, ponieważ nawet nie znała takiego mężczyzny" - podaje portal.
ZOBACZ: Pod co dziesiątego Polaka ktoś chciał się podszyć w internecie
Urzędnicy poinformowali ją, że nazwisko jej męża zostało zarejestrowane w rosyjskim rejestrze, a jej rzekomy ślub miał się odbyć w styczniu 2022 roku.
Kobieta nie wiedziała, że jest zamężna. Jej dane zostały skradzione
Rosjanka skojarzyła to wydarzenie z faktem, że kilka lat temu zgubiła paszport. O sprawie poinformowała policję, ale z powodu zaniedbania nie dostała nowego dokumentu.
Najprawdopodobniej mężczyzna o imieniu Mustafa dostał od kogoś jej paszport lub kupił go na czarnym rynku. Zawarcie związku małżeńskiego z Europejką mogło mu posłużyć np. jako sposób na legalizację stałego zamieszkania, w którymś z krajów. Kobieta skierowała sprawę do sądu, który unieważnił małżeństwo.
ZOBACZ: Ponad połowa Polaków obawia się kradzieży tożsamości. Jak chronić swoje dane?
Sondaże wskazują, że jedną z największych obaw Polaków dotyczących cyberbezpieczeństwa jest kradzież tożsamości. Przypomnijmy, że możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Pozwoliła na to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Rozwiązanie to ma na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom.
Od 1 czerwca 2024 r., zgodnie z tą samą ustawą, wszelkie instytucje finansowe, takie jak banki i instytucje kredytowe, będą miały obowiązek sprawdzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed podjęciem czynności związanych z udzieleniem kredytu. Ten sam obowiązek nałożono również na notariuszy.
Jeśli zdarzy się, że instytucja udzieli pożyczki lub wykona czynność prawną pomimo zastrzeżonego numeru PESEL, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać zadłużenia.
Czytaj więcej