Pod co dziesiątego Polaka ktoś chciał się podszyć w internecie

Technologie
Pod co dziesiątego Polaka ktoś chciał się podszyć w internecie
pixabay/TheDigitalWay/Public Domain

Co dziesiąty pytany Polak doświadczył próby podszycia się pod niego w internecie. 9 proc. miało problemy związane z kradzieżą haseł do skrzynki mailowej czy portali społecznościowych – wynika z badania Biura Informacji Kredytowej.

 Według badania aż 44 proc. Polaków w wieku 15-65 lat zetknęło się w swoim życiu z sytuacjami bezpośrednio bądź potencjalnie zagrażającymi bezpieczeństwu ich danych.

 

- Najczęściej były to zdarzenia powiązane z utratą dokumentów tożsamości – z ich zgubieniem (16 proc.), bądź kradzieżą (10 proc.). Co dziesiąty badany doświadczył próby podszycia się pod niego w sieci internetowej – stwierdził  Marcin Gozdek  z BIK.

 

dane

 

Ankietowani często wskazywali także na problemy związane z kradzieżą haseł do skrzynki mailowej, portali społecznościowych (9 proc z nich). Z badania wynika, że najbardziej narażeni na kradzież danych są mężczyźni, osoby o ponadprzeciętnych zarobkach oraz osoby z wyższym wykształceniem. 

 

Polacy coraz bardziej świadomi zagrożeń kradzieży tożsamości


- Nasze badania wskazują, że Polacy mają coraz większą świadomość, jak ważny jest ich podstawowy dokument tożsamości. Prawie trzy czwarte badanych potwierdziło, że nie udostępnia dowodu osobistego osobom do tego nieuprawnionym oraz nie pozostawia go poza zasięgiem wzroku - opisuje Marcin Gozdek.


Według raportu BIK obawy Polaków o nieuprawnione wykorzystanie skradzionej tożsamości wzbudziły szczególnie informacje z lata ubiegłego roku o podejrzeniach wycieku danych osobowych z bazy PESEL.  Chodziło o dane 1,4 mln Polaków pobrane z systemu PESEL przez kancelarie komornicze. Resort cyfryzacji zapewniał wtedy, że nie było wycieku danych ani włamania hakerskiego. Komornicy zapewniali, że pobieranie danych z bazy PESEL służyło wyłącznie weryfikacji dłużników

 

U co drugiej osoby, która słyszała o tym wydarzeniu, sprawa ta wywołała poczucie lęku i obawy o własne dane, a 40 proc. badanych deklaruje, że informacja ta wpłynęła na ich zachowanie związane z ochroną tożsamości. 16 proc. badanych deklarowało zmianę swojej postawy twierdząc, że aktualnie zwracają baczną uwagę na to komu przekazują swoje dane lub wcale ich nie podają.

 

W sobotę 28 stycznia obchodzony jest Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Informacji w tej sprawie może dostarczyć strona nieskradzione.pl. Opisuje ona proste metody na bezpieczeństwo na co dzień, a także daje porady i wskazówki  dotyczące zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami Polski, czy możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych.

 

polsatnews.pl; infografika: BIK

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie