Sądny dzień w Senacie. Lewica zapowiada zmiany ws. mediów

Polska
Sądny dzień w Senacie. Lewica zapowiada zmiany ws. mediów
Polsat News
Lewica popiera protest mediów

- Chce państwa zapewnić, że nie odpuścimy - powiedziała Magdalena Biejat w trakcie konferencji prasowej dotyczącej protestu mediów. Obiecała, że do ustawy zostaną wprowadzone poprawki, a Senat stanie w obronie mediów. Przyjęta przez Sejm ustawa trafi teraz pod obrady wyższej izby parlamentu.

Członkinie Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie powiedziały, że popierają protest mediów i będą walczyć o to, aby Senat wniósł poprawki do ustawy o prawie autorskim. 

Lewica popiera protest mediów

- Teraz czas na Senat i czas naprawić ten błąd. Ponieważ ta ustawa nie zabezpiecza praw wydawców- powiedziała Dorota Olko.

 

Lewica zaproponowała, aby UOKiK był organem zabezpieczającym mediację mediów z big techami, m.in. Googlem, Metą czy Microsoftem. UOKiK miałby także wydawać postanowienia, gdyby nie udało się dojść do porozumienia.

 

Głos zabrała także Magdalena Biejat, która powiedziała, że teraz Senat ma szansę się wykazać i stanąć w obronie demokracji. 

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz o proteście mediów. Oczekuje reakcji minister

 

- Obchodzimy 35-lecie demokratycznego Senatu. I dziś jest dobry moment żeby pokazać, że Senat stoi na straży mediów (...). To jest kwestia obrony demokracji, co filarem dla demokracji są wolne media - powiedziała Magdalena Biejat.

 

Biejat przypomniała, że jest jest przedstawicielka senatorskiego klubu lewicy i członkinią senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Powiedziała, że komisja zajmie się tym tematem. 

 

- Chce państwa zapewnić, że nie odpuścimy tego tematu - dodała.

 

Wideo: Protest wydawców. "Politycy nie zabijajcie polskich mediów" 

 

 

 

Magdalena Biejat zapowiedziała także spotkanie wydawców cyfrowych w Senacie, w którym będą zaprezentowane poprawki. Spotkanie ma się odbyć w poniedziałek o 14. Wicemarszałek Senatu dodała, że zależy jej na opinii przedstawicieli mediów i sugestiach w kwestii jakichkolwiek zmian.

 

-Chcemy wysłuchać uwag, chcemy być transparentni - powiedziała.

 

ZOBACZ: Szef MSWiA odpowiada prezesowi PiS. "Myli daty, osoby. Przykro mi"

 

Głos zabrała także Katarzyna Ueberhan. Posłanka powiedziała, że obecnie ustawa ws. mediów powinna być priorytetem dla wszystkich.

 

- Nie ma i nie będzie demokratycznego państwa bez wolnych mediów. Wolne media gwarantuje konstytucja. Wolne media mają za co się utrzymać. Wolne media nie są uzależnione od nikogo, także od wielkiego biznesu. Dlatego tak ważne jest przyjęcie poprawek zaproponowanych przez Lewicę. Naprawmy tę ustawę - powiedziała posłanka Katarzyna Ueberhan.

Protest polskich mediów. O co chodzi? 

Protest mediów dotyczy braku uwzględnienia ważnych postulatów w ustawie o prawach autorskich w świecie cyfrowym. Polskie media oczekiwały wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

 

W czwartek 4 lipca media w całej Polsce protestują przeciwko decyzji Sejmu. Obecnie ustawą zajmuje się Senat.

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie