"Dopadniemy ich". Premier reaguje na zatrzymania ws. fentanylu

Polska
"Dopadniemy ich". Premier reaguje na zatrzymania ws. fentanylu
PAP/Rafał Guz

"Dopadniemy ich" - zapowiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do akcji policji, podczas której zatrzymano podejrzanych w sprawie rozprowadzania fentanylu. - Kto rozprowadza fentanyl zostanie zatrzymany - zaznaczył.

- Nikt, kto w Polsce zajmuje się tym przeklętym biznesem narkotykowym, nie pozostanie bezpieczny. Gwarantuję wam to - zadeklarował Donald Tusk w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Fentanyl na czarnym rynku w Polsce

Od kilku tygodni pojawiają się doniesienia, że fentanyl pojawił się na czarnym rynku w Polsce. Zaledwie kilka dni temu służby potwierdziły, że 19-latka, która zmarła w listopadzie w Poznaniu, odeszła na skutek przedawkowania groźnego środka.

 

Narkotyk obecny jest już również na Mazowszu, a we wtorek policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu poinformowali o zatrzymaniu czterech osób, które są podejrzane o handel fentanylem. - Czynności prowadzono na terenie województwa lubelskiego w powiecie puławskim i hrubieszowskim. Zatrzymano dwie kobiety i dwóch mężczyzn - przekazała polsatnews.pl podinsp. Katarzyna Kucharska, rzeczniczka policji mazowieckiej.

 

ZOBACZ: "Żuromiński duch" zatrzymany. Miał rozprowadzać fentanyl na Mazowszu

 

Wśród zatrzymanych jest "żuromiński duch", 55-letni mężczyzna,  podejrzewany o to, że od miesięcy wprowadzał na czarny rynek w Polsce fentanyl.

Donald Tusk: To początek wielkiego pościgu

- Fentanyl, "duch”, Żuromin - to słowa symbole. Symbole tej trucizny XXI wieku, jakim jest właśnie fentanyl i innego typu narkotyki, które zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie i zaczynają także w Polsce - rozpoczął swoją przemowę opublikowaną na nagraniu w mediach społecznościowych Donald Tusk.

 

Premier przekazał, że dziesięć dni temu odbył spotkanie z prokuratorem generalnym, minister zdrowia oraz szefami policji. - Miałem tylko jeden komunikat: musicie ich dopaść. I ta akcja z dzisiaj, kiedy zatrzymano pięć osób, w tym osławionego "ducha" jest zaledwie początkiem tego wielkiego pościgu za wszystkimi, którzy narażają na chorobę, na śmierć nasze dzieci - młode Polki, młodych Polaków, bo to przede wszystkim ich dotyczy - przekonywał szef rządu.

 

- I to jedno zdanie - "musicie ich dopaść" - ono będzie towarzyszyło naszej pracy każdego dnia dodał Donald Tusk.

Czym jest fentanyl?

Fentanyl to niezwykle silny lek przeciwbólowy, stosowany głównie w leczeniu onkologicznym, pod ścisłą kontrolą. Ma jedno z najsilniejszych działań uzależniających, a już po kilkunastu zażyciach można mieć stuprocentową pewność nałogu. W legalnym obrocie lek jest stosunkowo drogi - mała ampułka zawierająca 2 ml substancji kosztuje ok. 300 zł. Można być jednak pewnym, że na czarnym rynku będzie zdecydowanie tańszy.

 

ZOBACZ: Ruch resortu zdrowia ws. niepokojących doniesień. Będzie nadzór nad grupą leków

 

Stosowany jako narkotyk, zdobył ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, m. in. w Filadelfii, czy na Skid Row w Los Angeles. W sieci nie brakuje nagrań, na których zobaczyć można "żywe zombie" - głównie młodych ludzi, "zawieszonych" na chodniku w groteskowych pozach.

 

- Przebieg tej intoksykacji, czyli to, co będzie się z nami działo po użyciu, naprawdę może być bardzo różny i możemy absolutnie nie zdawać sobie sprawy z tego, jak to będzie przebiegać i jakie niebezpieczeństwo to dla nas niesie, w co, mówiąc kolokwialnie, się pakujemy - ostrzegał w rozmowie z Polsat News toksykolog dr Eryk Matuszkiewicz.

Paweł Sekmistrz / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie