Wystrzelili fajerwerki z jachtu i wywołali pożar. "Jesteśmy oburzeni"

Świat
Wystrzelili fajerwerki z jachtu i wywołali pożar. "Jesteśmy oburzeni"
AP/Petros Giannakouris
Grecja walczy z pożarami

Trzynaście osób zostało aresztowanych po pożarze lasu na greckiej wyspie Hydra. Według władz został on wywołany przez fajerwerki wystrzelone z jachtu.

Pożar wybuchł w piątek w lesie na znanej wyspie turystycznej, która leży na południe od Aten. Został opanowany, ale z trudem - podaje BBC. Do plaży nie prowadzą żadne drogi, strażacy musieli dostać się na nią drogą morską. W tym czasie zrzucano wodę z  helikopterów.


W sobotnim oświadczeniu grecka straż pożarna poinformowała, że wszystkie 13 osób to obywatele Grecji. W niedzielę staną przed prokuraturą. W oświadczeniu nie wspomniano o jachcie - czytamy na stronie BBC.

Grecja. Kraj walczy z pożarami

- Jesteśmy oburzeni, że niektórzy ludzie tak nieodpowiedzialnie rzucają fajerwerki do sosnowego lasu - powiedział greckiemu nadawcy ERT burmistrz Hydry, Giorgos Koukoudakis.

 

ZOBACZ: Krotoszyn: Mężczyzna uzupełniał paliwo w kosiarce. Nagle wybuchł pożar


Od wtorku Grecja znajduje się w stanie podwyższonej gotowości w związku z innymi pożarami lasów, które dotknęły kraj. Władze przygotowują się na trudne lato - silne wiatry i wysokie temperatury mają się utrzymać.

Letnie pożary a zmiany klimatu

Letnie pożary są powszechne w Grecji. Naukowcy powiązali rosnącą częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym fal upałów, ze zmianami klimatu - pisze BBC.

 

Kraj ten ma jednak również problem z podpalaczami. W sierpniu ubiegłego roku co najmniej 79 osób zostało aresztowanych w związku z pożarami.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie