Szkwał nad jeziorem Solińskim. Akcja ratunkowa podczas regat

Polska
Szkwał nad jeziorem Solińskim. Akcja ratunkowa podczas regat
Facebook/Bieszczadzkie WOPR
Solina. Burza nad jeziorem

Podczas regat na Jeziorze Solińskim (woj. podkarpackie) szkwał przewrócił dziewięć jachtów. Do akcji musieli wkroczyć ratownicy Bieszczadzkiego WOPR. Jednego z uczestników regat ledwo uratowano.

Po godz. 13:00 nad jeziorem Solińskim przeszła gwałtowna burza. Silny wiatr wywrócił dziewięć jachtów, w tym cztery kabinowe.

 

Do akcji wypłynęły trzy łodzie Bieszczadzkiego WOPR z kilkunastoma ratownikami na pokładach oraz karetka wodna - podaje portal krosno112.pl.

 

- Z wody podjęliśmy kilkanaście osób. Jedna z nich wymagała opieki lekarskiej. Karetką wodną została przetransportowana do Bazy Centralnej BWOPR, a stąd ambulansem do szpitala - przekazał w rozmowie z portalem Mariusz Granda, koordynator BWOPR.

 

Jeden z mężczyzn zaczął tonąć. - Pod wpływem wysokiej fali cały czas nabierał wody. Kto wie, co by się z tym człowiekiem stało, gdybyśmy dotarli do niego nawet pół minuty później. Był w stanie naprawdę poważnym, ale na szczęście nic mu już nie zagraża. Został przekazany najpierw do ambulansu wodnego, a następnie karetką kołową przewieziono go do szpitala na kontrolne badania - przekazał w rozmowie z portalem nowiny24.pl Jacek Ukleja, ratownik BWOPR.

Solina. Szkwał przerwał regaty

Jak czytamy w poście w mediach społecznościowych BWOPR, ratownicy pomogli kilkunastu żeglarzom, których zaskoczyła pogoda na akwenie centralnym. Silny wiatr osiągał prędkość sześciu stopni w skali Beauforta.

 

ZOBACZ: Pogodowy armagedon w Raciborzu. Nagrania obiegły sieć


"Do akcji zadysponowaliśmy cztery łodzie ratunkowe (Egida, KS21, KS23 i ambulans wodny). Wspomagali nas strażacy i jeden z armatorów" - czytamy.


Burza przerwała trwające na jeziorze Solińskim regaty o Puchar Soliny organizowane przez Krośnieński Okręgowy Związek Żeglarski.

 

Anna Nicz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie