Rosjanie nacierają na Czasiw Jar. Ukraina ściąga kolejne jednostki

Świat
Rosjanie nacierają na Czasiw Jar. Ukraina ściąga kolejne jednostki
Ukraine Patrol Police/AP
Rosjanie atakują Czasiw Jar. Miasto jest w ruinie

Na zachód od Bachmutu leży miasto, które po upadku Awdijiwki stało się kolejnym celem zmasowanych rosyjskich ataków. Czasiw Jar znalazł się w krytycznym położeniu. - Wróg nieustannie ostrzeliwuje i próbuje otoczyć miasto - relacjonują służący tam żołnierze. W związku z trudną sytuacją do regionu ściągnięto uhonorowaną ukraińską jednostkę.

Od początku roku ofensywa Rosji w Donbasie stale nabiera tempa, a niedofinansowane siły Kijowa z trudem utrzymują swoje pozycje - podaje BBC News.

Ukraina. Rosja szturmuje Czasiw Jar. Ściągnięto odznaczonych żołnierzy

Żołnierze odznaczonej 24. samodzielnej brygady zmechanizowanej zostali wysłani do walk wokół strategicznego miasta położonego w Donbasie we wschodniej Ukrainie. Wojskowi relacjonują, że sytuacja w Czasiw Jarze jest "niezwykle trudna".

 

- Wróg nieustannie organizuje zmasowane ataki frontalne, a także próbuje otoczyć miasto od północy i południa - relacjonują żołnierze. Podkreślają, że siły rosyjskie "bezlitośnie ostrzeliwują" ten obszar.

 

ZOBACZ: Rosjanin uratował dwóch Ukraińców. Ułożył zaskakujący plan

 

BBC zauważa, że żołnierzy 24. brygady sprowadzono do miasta po tym, jak Moskwa oświadczyła, że w ciągu jednej nocy w niektórych rejonach Rosji i okupowanego Krym zestrzeliła ponad 100 ukraińskich dronów.

Ukraina. Rosjanie wokół strategicznego miasta. Czasiw Jar w krytycznym położeniu

Czasiw Jar leży na zachód od Bachmutu i od lutego jest celem intensywnych rosyjskich ataków. Wcześniej pod naporem rosyjskich wojsk padła pobliska Awdijiwka.

 

Gdy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym 2022 roku twierdziła, że jej celem jest zajęcie całego Donbasu, obejmującego obwody ługański i doniecki. Obecnie pod kontrolą Moskwy znajduje się część regionu.


Czasiw Jar przed wojną liczył około 12 tys. mieszkańców, dziś jest w ruinie. Co ważne, strata miejscowości naraziłaby inne ukraińskie miasta w Donbasie na masowe ataki - zauważa BBC.

 

Według Instytutu Studiów nad Wojną zdobycie Czasiw Jaru przez Rosję miałoby "znaczenie operacyjne". Dałoby to siłom Moskwy dogodne pozycje do rozpoczęcia ofensywy na Konstantynówkę i Drużkiwkę, miasta tworzące południową część ukraińskiego pasa obronnego.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie