Nie żyje Andrzej Mularczyk. Stworzył scenariusze kultowych filmów

Polska
Nie żyje Andrzej Mularczyk. Stworzył scenariusze kultowych filmów
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Nie żyje Andrzej Mularczyk

Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało w sobotę o śmierci Andrzeja Mularczyka. Znany polski scenarzysta współtworzył m.in. takie produkcje, jak "Dom", "Sami swoi", "Powidoki" czy "Nie ma mocnych". Oprócz tego był pisarzem, reportażystą i autorem słuchowisk radiowych. Zmarł w wieku 94 lat.

"W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk. Znakomity scenarzysta filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych. Autor scenariuszy do kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także "Powidoków" Andrzeja Wajdy. Wspólnie z Jerzym Janickim był autorem scenariusza "Dom"." - przekazało w sobotę w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Cios dla polskiej kultury

Mężczyzna należał do stowarzyszenia od 1964 roku, a w 2018 roku był laureatem Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne. Był również członkiem Polskiej Akademii Filmowej, a w 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem "Gloria Artis". 

 

ZOBACZ: Nie żyje Donald Sutherland. Legendarny aktor miał 88 lat

 

Scenariusze Mularczyka posłużyły też za podstawę m.in. takich filmów, jak "Ktokolwiek wie…" Kazimierza Kutza (1966), "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975) Stanisława Barei czy "Goryl, czyli ostatnie zadanie" (1989) Janusza Zaorskiego. Na podstawie jego noweli "Post mortem" powstał scenariusz "Katynia" (2007).

Pola Kajda / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie