Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację. Konieczna zgoda papieża

Polska
Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację. Konieczna zgoda papieża
Archidiecezja Krakowska
Marek Jędraszewski złożył rezygnację z funkcji metropolity

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył rezygnację ze swojego urzędu w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. W lipcu duchowny skończy 75 lat. Rezygnacja metropolity wymaga zgody papieża Franciszka.

O rezygnacji poinformowano w opublikowanym komunikacie, który dotyczy zmian personalnych w Archidiecezji Krakowskiej.

 

Według przepisów kościelnych, kiedy ordynariusz diecezji, w tym przypadku metropolita krakowski, osiągnie wiek 75 lat, składa rezygnację z pełnionego urzędu za ręce papieża, który wyznacza następcę. Ojciec Święty może również zdecydować o przedłużeniu posługi duchownego, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Marek Jędraszewski oddaje urząd. Osiągnie wiek emerytalny

75. urodziny Jędraszewski będzie obchodził 24 lipca. Pismo w sprawie rezygnacji przesłał do Watykanu 25 kwietnia. - Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować - powiedział w piątek duchowny.

 

ZOBACZ: Abp Jędraszewski przeciwny planom rządu. "Nie możemy się zgodzić"

 

Marek Jędraszewski był metropolitą krakowskim przez ponad siedem lat. Obowiązki objął w Katedrze na Wawelu w styczniu 2017 roku. W ten sposób przejął kierowanie Archidiecezją Krakowską od kardynała Stanisława Dziwisza.

 

Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie w 1973 roku. Biskupem został w 1997, po nominacji od Jana Pawła II. W latach 2014-2024 był zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie