Andrzej Duda przyleciał do Chin. Uroczyste powitanie na lotnisku

Świat
Andrzej Duda przyleciał do Chin. Uroczyste powitanie na lotnisku
Kancelaria Prezydenta/Grzegorz Jakubowski
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda po przylocie do Chin

Byli wojskowi w odświętnych strojach, dzieci z bukietami kwiatów i przedstawiciele władz. Para prezydencka dotarła w sobotę do Chin na pokładzie rządowego samolotu. Andrzej Duda chce w Państwie Środka porozmawiać z Xi Jinpingiem m.in. o zagrożeniu ze strony Rosji, jak również przekonać Chińczyków, że warto inwestować nad Wisłą.

Kancelaria Prezydenta opublikowała w sieci film z przywitania Andrzeja Dudy w Chinach. Widać na nim, że rządowy, polski samolot przywitały na lotnisku rzędy wojskowych, ponadto byli tam oficjele, a dwoje dzieci trzymało bukiety kwiatów. Prezydentowi podczas wizyty towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

 

ZOBACZ: Kolejne zawrócenie migrantów do Polski. Prezydent: Absolutny skandal

 

KPRP przypomniała ponadto, że Duda był w Państwie Środka jako głowa państwa dwukrotnie: w listopadzie 2015 roku, a następnie w lutym 2022 roku, gdy odbywała się tam ceremonia otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wtedy spotkał się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. "W 2024 roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dwustronnych" - dodała Kancelaria.

Andrzej Duda w Chinach. Liczy, że polskie produkty trafią do ChRL

Wizyta polskiego prezydenta rozpocznie się w stolicy ChRL - Pekinie. Później zjawi się on w Szanghaju i na Forum Ekonomicznym w Dalian. - Przed nami dwa ważne elementy: handel - podpiszemy kilka ważnych porozumień. Mamy nadzieję na otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty, a także na chińskie inwestycje w Polsce - powiedział Duda przed wylotem.

 

Jak dodawał, drugim komponentem wizyty w Chinach ma być "element bezpieczeństwa, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainę". - Chiny mają relacje z Białorusią, więc także będę chciał poruszyć z przewodniczącym ChRL sprawę tego, co dzieje się u naszych granic - stwierdził.

Xi Jinping i Andrzej Duda - rozmowa w cztery oczy. Padnie kwestia Ukrainy 

Prezydent zapowiedział, że przedstawi Xi, jak wygląda sytuacja wokół rosyjskiego i białoruskiego zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek chce jechać do Chin. "Wręcz tego pragnie"

 

- Ta wizyta ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wiemy wszyscy, że Chiny są mocarstwem, mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale i z Rosją. Rosja dzisiaj jest agresorem na Ukrainie i na pewno będę chciał także o tym z prezydentem Xi Jinpingiem rozmawiać - podkreślał.

 

Poza rozmową z liderem ChRL Duda porozmawia też z przewodniczącym Stałego Komitetu chińskiego parlamentu Zhao Lejim. Wygłosi też przemówienia w Dalian i Szanghaju, jak również wręczy odznaczenia w ambasadzie RP.

Wiktor Kazanecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie