Zmiany w Biurze Rzecznika Finansowego. Premier odwołał Bohdana Pretkiela

Polska
Zmiany w Biurze Rzecznika Finansowego. Premier odwołał Bohdana Pretkiela
PAP/Piotr Nowak/Facebook/Rzecznik Finansowy
Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego

Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. - Pismo podpisane przez premiera otrzymaliśmy wczoraj - przekazał rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa. Obecnie funkcję RF przejął wcześniejszy zastępca Ziemowit Bagłajewski.

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego - powiedział rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

 

"Potwierdzam, że Rzecznik Finansowy został odwołany" - stwierdził rzecznik. Dodał, że Biuro otrzymało podpisane przez Donalda Tuska pismo w czwartek.

 

Obecnie zadania Rzecznika Finansowego przejął zastępca RF Ziemowit Bagłajewski

Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego. Kim jest Bohdan Pretkiel?

Funkcję Rzecznika Finansowego Bohdan Pretkiel pełnił od grudnia 2021 roku. Stanowisko otrzymał z nominacji politycznej PiS. Standardowa kadencja Rzecznika trwa cztery lata.

 

Rzecznik dr Bohdan Zbigniew Prekiel ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych z wyróżnieniem. Wykształcenie zdobywał również na Uniwersytecie Wileńskim. Od lutego 2020 r. pełni rolę adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji UW.  

 

Przez lata zdobywał prawnicze doświadczenie. Pracował m.in. w kancelariach, gdzie zajmował się np. problemami z zakresu prawa finansowego.

 

ZOBACZ: Pół roku rządu Donalda Tuska. Polacy zabrali głos

 

"W grupie kapitałowej pełnił funkcję dyrektora generalnego. Od sierpnia 2018 r. do lutego 2021 r. członek Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Od kwietnia 2016 r. członek zespołu eksperckiego dotyczącego budowy instytucji dialogu obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Od grudnia 2017 r. Prezes think-tanku Instytut im. Mikołaja Sienickiego" - wymieniono na stronie. 

Czym zajmuje się Rzecznik Finansowy? 

Rzecznik Finansowy zostaje powołany w celu wspierania klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Jego zadaniem jest ochrona klientów takich instytucji jak zakłady ubezpieczeń, banki, biura maklerskie i firmy pożyczkowe. 

 

RF działa zarówno w zakresie poradnictwa, jak i poprzez interwencje i jako wsparcie w trakcie postępowania sądowego. Pomaga zbadać swoje uprawnienia, złożyć reklamacje do instytucji finansowych, a nawet złożyć skargę sądową. 

Karina Jaworska / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie