Pół roku rządu Donalda Tuska. Polacy zabrali głos

Polska
Pół roku rządu Donalda Tuska. Polacy zabrali głos
Krystian Maj/KPRM
Premier Donald Tusk przed Radą Ministrów wita się z Adamem Bodnarem

Mija pół roku od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Po sześciu miesiącach od objęcia władzy o opinię nowej większości zostali zapytani Polacy. Zdania są podzielone, a różnice są minimalne. Za to większość ankietowanych opowiada się za kontynuacją niektórych projektów rozpoczętych przez poprzednią władzę.

Mija pół roku od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. O to, jak w oczach Polek i Polaków wypada nowa władza zapytano w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys, przeprowadzonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Minimalne różnice w ocenie rządu Donalda Tuska

Różnice w ocenie pracy Rady Ministrów są minimalne. 34,5 proc. respondentów ma pozytywne zdanie na temat prac rządu, z czego 9,3 proc. postawiło na odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie", a 25,2 proc. "raczej pozytywnie".

 

Nieprzychylną opinię na temat sześciu miesięcy rządzących przedstawiło natomiast 32,5 proc. badanych. "Raczej negatywnie" ocenia je 11,1 proc., a "zdecydowanie negatywnie" 21,4 proc. 32,2 proc. respondentów wybrało odpowiedź "neutralnie".

 

ZOBACZ: P. Zalewski przeciw zmianie zasad ws. broni. U. Pasławska sugeruje dymisję?

 

Wśród zwolenników rządzącej koalicji dobre zdanie o pracy premiera wyraziło trzech na czterech ankietowanych. 3 proc. z nich postawiło na odpowiedź "raczej negatywnie". Żadna z osób deklarujących się jako przeciwna obecnemu rządowi nie wyraził się pozytywnie o dotychczasowych osiągnięciach Donalda Tuska. 62 proc. z nich ocenia je "zdecydowanie negatywnie", 18 proc. neutralnie.

Większość Polaków chce kontynuacji projektów Zjednoczonej Prawicy

W sondażu zadano również pytania o inwestycje rozpoczęte jeszcze za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy: elektrownie atomowe, Centralny Port Komunikacyjny i polski samochód elektryczny. Ankietowani w zdecydowanej większości opowiedzieli się za kontynuacją prac nad dwiema pierwszymi. Najmniejszy entuzjazm odnotowano w kwestii produkcji aut.

 

Kontynuację budowy elektrowni atomowych poparło 66,2 proc. Za wstrzymaniem projektu opowiedziało się 10,4 proc. respondentów. 23,4 proc. z nich postawiło na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

 

Podobnie prezentują się odpowiedzi na pytanie "Czy rząd Donalda Tuska powinien kontynuować projekt budowy CPK?". Zgodę wyraziło 59,6 proc. pytanych, przeciwnego zdania było 22,5 proc. 17,9 proc. biorących udział w sondażu nie miało jednoznacznego zdania.

 

ZOBACZ: Marcin Mastalerek zwrócił się do szefów PSL i Polski 2050. "Panowie, ostrzegałem"

 

Większość respondentów (43,6 proc.) chce zaprzestania prac nad projektem polskiego samochodu elektrycznego. Za ich kontynuacją opowiada się 39,6 proc. pytanych. 16,8 proc. nie wyraziło konkretnej opinii.

 

Sondaż United Surveys by IBRiS zrealizowano w dniach 7-9 czerwca 2024 r. na próbie 1000 osób. Badanie wykonano metodą mix-mode online oraz przy pomocy telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie