Strefa buforowa na granicy. Są pierwsze dane służb

Polska
Strefa buforowa na granicy. Są pierwsze dane służb
Podlaski Oddział SG
Strefa buforowa działa ponad tydzień. Jakie zmiany?

O jedną trzecią spadła w ciągu ostatniego tygodnia liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. To pierwsze tygodniowe statystyki, które przekazały służby po wprowadzeniu od 13 czerwca strefy buforowej.

Minął ponad tydzień od wprowadzenia strefy buforowej na polsko-białoruskiej granicy. W ciągu pierwszego tygodnia jej funkcjonowania - czyli od 13 do 19 czerwca - Straż Graniczna odnotowała blisko 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Straż Graniczna pokazała statystyki. Prawie 20 prób jednego dnia

"W tygodniu przed wprowadzeniem strefy (6-12 czerwca br.) takich prób było ponad 1100. Oznacza to spadek o około 30 proc" - informują pogranicznicy.

 

ZOBACZ: Niemcy przerzucają kolejnych migrantów do Polski? "Zapytam o to jutro w Berlinie"

 

Jak przekazano, w pierwszym tygodniu funkcjonowania strefy zatrzymano również czterech kurierów, którzy mieli organizować nielegalne przekroczenia granicy. W tygodniu poprzedzającym wejście w życie rozporządzenia MSWiA takich zatrzymań było tyle samo.

Ponad tydzień od wprowadzenia strefy buforowej. Jakie zmiany?

Funkcjonariusze dodali, że w dniach 13-19 czerwca odnotowano także 11 ataków na naszych funkcjonariuszy i żołnierzy. Tydzień wcześniej takich ataków było pięć.

 

ZOBACZ: Kolejne zawrócenie migrantów do Polski. Prezydent: Absolutny skandal

 

Jak wspomniano, przez pierwszy tydzień obowiązywania nowych przepisów Straż Graniczna wydała również 33 zgody na przebywanie w strefie buforowej, z czego znaczna większość dotyczyła przedstawicieli mediów. "Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży - 14 oraz Dubicz Cerkiewnych - 12 (w tym 5 zgód wydano przedstawicielom  międzynarodowej  organizacji pozarządowej)" - czytamy.

 

Z nowych statystyk wynika, że 20 czerwca odnotowano prawie 20 prób nielegalnego przedostania się do Polski. "Udzielono pomocy 1 osobie" - przekazała Straż Graniczna.

Czym jest strefa buforowa?

Decyzję o wprowadzeniu strefy buforowej podjęto w związku z rosnąca liczbą ataków na strażników granicznych i żołnierzy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. strefy buforowej na "określonym obszarze strefy nadgranicznej przyległej do granicy państwa z Republiką Białorusi" wprowadzony zostanie czasowy zakaz przebywania. 

 

ZOBACZ: Strefa buforowa na granicy z Białorusią. "Rezerwacje lawinowo się skurczyły"


"Zaproponowane rozwiązania - poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych - mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych ułatwiających proceder nielegalnej migracji" - czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Strefa buforowa obowiązuje na odcinku 60,67 km. To teren znajdujący się w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku około 44 km strefa buforowa ma szerokość około 200 metrów

Nina Nowakowska / nn / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie