Niemcy przerzucają kolejnych migrantów do Polski? "Zapytam o to jutro w Berlinie"

aktualizacja: Polska
Niemcy przerzucają kolejnych migrantów do Polski? "Zapytam o to jutro w Berlinie"
Polsat News
"Lepsza Polska" Doroty Gawryluk

- Jutro z szefem MSWiA jedziemy do Berlina i ten temat będzie poruszony - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji prof. Maciej Duszczyk w programie "Lepsza Polska", nawiązując do ostatnich doniesień niemieckiej prasy. Jak przypomniała Dorota Gawryluk, według "Suddeutsche Zeitung" policja niemiecka znów miała przerzucić migrantów do Polski.

Podczas programu "Lepsza Polska" prowadząca Dorota Gawryluk zapytała obecnego w studiu wiceszefa MSWiA o ostatnie incydenty przy zachodniej granicy.

 

"Suddeutsche Zeitung" opisało kolejny przypadek przerzucania przez Niemcy do Polski nielegalnych migrantów. Dziennikarka zwróciła uwagę, że wydźwięk samego tekstu jest "ze znakiem zapytania".

 

Pytajnik jest najważniejszy, mieliśmy wymianę korespondencji i reakcję premiera (...). Nie mamy żadnej dodatkowej informacji w tym temacie, wcześniej lokalna niemiecka policja wykazała się brakiem profesjonalizmu - powiedział prof. Maciej Duszczyk. 

 

Urzędnik zapewnił, że "Polska ma bardzo dobre umowy ze stroną niemiecką". - Jutro z ministrem Tomaszem Siemoniakiem będziemy w Berlinie i ten temat zostanie poruszony. Zapytamy o to, jak Niemcy chcą nas zapewnić o tym, że taki przypadek (przerzucania migrantów - red.) był incydentalny - dodał Duszczyk. 

 

Granica polsko-białoruska. Wiceminister ujawnia nowe fakty

W dalszej części programu "Lepsza Polska" wiceminister ujawnił obecny stan na granicy wschodniej. 

 

- Od północy do godziny 16 nie było żadnej próby nielegalnego przejścia. Polska odzyskuje kontrolę, widać że strefa buforowa oraz inne instrumenty, które ostatnio przyjęliśmy, działa - dodał Duszczyk. 

 

Badacz migracji, a także wiceminister odpowiedzialny za ten segment w MSWiA wskazał, że "legalna migracja jest czasem konieczna". 

 

- Udało nam się między innymi przyjąć do Polski blisko sześć tysięcy lekarzy - przypominał Duszczyk.

 

Dorota Gawryluk dopytywała swojego rozmówcę o unijny pakt migracyjny. Według wiceministra "szkoda, że Polska w czasie pierwszych sygnałów z Białorusi nie próbowała" przeforsować odpowiednich zapisów.

 

- Pakt migracyjny jest bardziej skrojony pod kraje południa Europy - analizował. Zapewniał jednocześnie, że "projekt nie powinien wylądować w koszu", a powinien być dostosowany do specyfiki naszego kraju.

 

- My broniąc wschodniej granicy wydajemy dużo pieniędzy i to musi się znaleźć w pakcie migracyjnym - powiedział Maciej Duszczyk.

 

ZOBACZ: Migranci szturmowali polską granicę. "Atak odparty"

Kryzys migracyjny. "Waszyngton patrzy z uznaniem na Polskę"

Z programem "Lepsza Polska" zdalnie zza oceanu łączył się prof. Marcin Piątkowski. Naukowiec z Akademii Leona Koźmińskiego zwrócił uwagę, że "żaden rozwinięty kraj nie radzi sobie z nielegalną migracją".

 

- Tak samo jest w USA przy południowej granicy z Meksykiem (...). Nasze granice muszą być bezpieczne i Polska powinna być liderem w UE i wskazywać, jakie są zagrożenia - powiedział autor "Złotego Wieku".

 

Starszy ekonomista Banku Światowego wskazał także na pewien aspekt ukraińskiej migracji do naszego kraju, który został zauważony w USA.

 

- Tutaj w Waszyngtonie patrzy się z podziwem na Polskę. Udało się nam z powodzeniem zintegrować milion uchodźców z Ukrainy. Ja jestem wielokrotnie zaczepiany na wykładach i konferencjach z pytaniem, jak się to wszystko powiodło - mówił prof. Marcin Piątkowski.

 

Badacz zestawił także sytuację ukraińskich uchodźców w Polsce i w Niemczech. 

 

- U nas aż 2/3 z nich ma legalną pracę, za Odrą tylko 20 proc., czyli co piąty znalazł zatrudnienie - dodał Piątkowski.

 

Transmisję programu można oglądać TUTAJ.

"Lepsza Polska". Debata na temat polityki migracyjnej

"Niepokojące obrazy migrantów z polskich ulic. Czy to najazd, jak mówi opozycja, czy tylko straszenie i populizm?" - to temat najnowszego wydania programu "Lepsza Polska". W studiu o wyzwaniach związanych z migracją debatowali:

  • prof. Maciej Duszczyk - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji 
  • prof. Marcin Piątkowski - ekonomista
  • dr Hanna Machińska - była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
  • prof. Zdzisław Krasnodębski - były europoseł (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Aleksandra Fedorska - dziennikarka

Lepsza Polska. Nowy program Doroty Gawryluk

"Lepsza Polska" to nowe otwarcie w programach publicystycznych. Prowadząca wspólnie ze swoimi gośćmi szuka najlepszych rozwiązań dla Polski. Bez agresji i jałowych sporów, które zatruwają debatę publiczną.

 

ZOBACZ: Zmiany w ramówkach kanałów informacyjnych Polsatu

 

- "Lepsza Polska" to nowe otwarcie w programach publicystycznych. Prowadząca będzie wspólnie ze swoimi gośćmi szukać najlepszych rozwiązań dla Polski. Bez agresji i jałowych sporów, które zatruwają debatę publiczną. - Pokazujemy, że jesteśmy w stanie budować platformy wymiany myśli i opinii. I program będzie taką właśnie platformą rzeczowej debaty w ważnych sprawach. Jestem przekonana, że można zrobić merytoryczną, dociekliwą i kulturalną debatę bez kłótni. Chciałabym tak prowadzić dyskusję, żeby widz miał poczucie ze czegoś się dowiaduje. Polsat zawsze był miejscem uczciwej debaty, mam nadzieję że mój program będzie cegiełką do tego co Polsat już robi. Myślę, że wszystkich łączy "Lepsza Polska" i marzenie o "Lepszej Polsce". Każdy, kto chce budować coś lepszego, stabilnego i odpowiedzieć na pytania jak wyjść z kryzysów, w których utknęliśmy, będzie mile widziany. Nie będzie oceniany przez pryzmat swoich poglądów, tylko tego, co ma do powiedzenia. Spierajmy się, ale w taki sposób, żeby nie zamykać sobie drogi do porozumienia, gdy przychodzi do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak mają wyglądać konkretne rozwiązania - mówi Dorota Gawryluk. 

 

Zapraszamy do śledzenia kont socialowych programu:

 

Instagram

Facebook

TikTok

 

Całe odcinki po programie można obejrzeć w trzech miejscach:

 

polsatboxgo.pl

lepszapolska.polsatnews.pl

YouTube

Piotr Białczyk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie